Türkiye'nin İlk Fijital Romanı “Dolunay Kırmızısı”

Türkiye'nin İlk Fijital Romanı “Dolunay Kırmızısı”

Tara Kitap, yayıncılık tarihinde bir ilki gerçekleştirerek ilk 'fijital' (fiziksel ve dijital) romanı okurlarla buluşturdu. Kitabın yazarı Psikiyatrist Haşmet Işıklı, CRI Türk'te katıldığı Pano'da Irmak Hekimoğlu'na Türkiye'nin ilk fijital romanı olan 'Dolunay Kırmızısı'nı anlattı.

'Dolunay Kırmızısı'nı okurken kitabın sayfalarında yer alan QR kodların, QR kod okuyucuya okutulduğunda o bölüm için çekilen kısa filmlerin izlenme imkânı bulunduğunu anlatan Işıklı, fijital romanın dijitalden farkının da burada devreye girdiğinden söz etti. Işıklı, fizikseli ve dijitali bir araya getirmenin kitap okumaya teşvik edeceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

"FİJİTAL ROMAN İLK TEKLİF EDİLDİĞİNDE ÇEKİNCELERİM OLDU"

Psikiyatrist Haşmet Işıklı, 'Dolunay Kırmızısı'nı yazmaya başladığında aslında fijital roman fikriyle yola çıkmadığını, kitap yazıldıktan sonra yayınevinin teklifiyle romanı "fijitale" çevirmeye karar verdiğini söyledi.

İnsanların kitap okurken kurduğu hayal dünyasına ters düşmekten başlarda çekindiğini dile getiren Işıklı bu yüzden oyuncu seçimlerinde bir psikiyatrist gözüyle seçim yaptığını ifade etti. Işıklı, 'Dolunay Kırmızısı' için romanda geçen sahnelerin kısa filmlerinin, 50 kişilik yapım ekibiyle çekildiğini söyledi. Ayrıca kitap okurken arka planda müzik dinlemek isteyenler de Spotify'da oluşturulan özel listeyi dinleyebiliyor.

"HERKESİN YALNIZLAŞTIĞI BİR DÖNEMDEYİZ"

'Dolunay Kırmızısı' bir yandan plaza insanlarının sorunlarıyla mücadele ederken bir yandan da aşkın ve tutkunun peşinden koşan psikiyatr Fikret'in hayatına giren gizemli karakterlerle çıktığı olağanüstü yolculuğu anlatıyor. Kitabın hikayesinin aslında günümüz gerçeğini anlattığını dile getiren Haşmet Işıklı, dönem olarak herkesin içine kapandığı, yalnızlaştığı bir dönemde olduğumuzu ifade ediyor.

"KİŞİSEL GELİŞİM KİTAPLARINI ALANLAR ORADA YAZILANLARI UYGULAMANIN KOLAY OLDUĞUNU SANIYOR BAŞARAMAYINCA DA BUNALIMA GİRİYORLAR"

'Dolunay Kırmızısı'nın bir kişisel gelişim kitabı olmadığının altını çizen Psikiyatrist Haşmet Işıklı, son dönemde çok fazla çıkan kişisel gelişim kitapları hakkında düşüncelerini de aktardı. Işıklı, kişisel gelişim kitaplarının çoğunda orada yazılanları uygulamanın kolay olduğunun düşünüldüğünü ancak hayatını değiştirmenin kolay olmadığının altını çizerek "kişisel gelişim kitaplarını alanlar orada yazılanları uygulamanın kolay olduğunu sanıyor başaramayınca da bunalıma giriyorlar." dedi.

"SEN MUTLU OLMAZSAN KİMSEYİ MUTLU EDEMEZSİN"

Haşmet Işıklı, CRI TÜRK'te katıldığı Pano'da Irmak Hekimoğlu'nun, 'Dolunay Kırmızısı'ndaki baş karakter Fikret'in yalnızlığından yola çıkarak günümüzdeki yalnızlık ve mutsuzluk konusu hakkındaki sorularını yanıtladı. Mutluluğun aslında çok kolay olduğunu ifade eden Işıklı, "Mutluluk için önce kendini bulman lazım" ifadelerini kullanarak "Sen mutlu olmazsan kimseyi mutlu edemezsin." diye konuştu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/90T6NIzdIPo