“Türkiye'de yapılan rock değil arabesk ya da pop”

“Türkiye'de yapılan rock değil arabesk ya da pop”

2019 yılının yazında "Çukurun Dibinde" adlı teklisini yayınlayan ve şarkıya Amerika'da klip çeken KUTSAL, Michael Kuyucu'nun Akustik Stüdyosuna konuk oldu. Kutsal, kariyerine nasıl başladığını, Amerika'ya gidiş hikayesini, iTunes'a girişini anlattı. Türkiye'de üretilen rock müziğin özünden uzaklaştığını söyleyen Kutsal, programda akustik performanslarından oluşan bir dinleti sundu. Kutsal'ın Michael Kuyucu'ya yaptığı açıklamalar şöyle:

MÜZİK EĞİTİMİ VEREN ÜNİVERSİTE BULAMAYINCA PSİKOLOJİ OKUDUM

Aslında niyetim konservatuvar okumaktı ama baktım ki hiç rock hatta o zamanlar pop öğreten bir üniversite bile yoktu. Bilgi Üniversitesi daha açılmamıştı. Açılsaydı onu denerdim ama o dönem o da yoktu. Bir baktım opera var, Türk Sanat Müziği bölümleri var, ikisi de bana uymuyor. Ne yapayım o zaman? Çalışkan öğrenciyim, o zaman Boğaziçi'ne gireyim dedim. Lise sonda da bir arkadaşım götürmüştü beni Boğaziçi'ne çok beğendim. Onların müzik odalarını gördüm, konser salonlarını gördüm. 'Tamam' dedim. 'Ben aynı zamanda burayı konservatuvar olarak da kullanırım' diye düşündüm ve hakikaten de öyle yaptım.

LAF OLSUN DİYE GREEN CARDA BAŞVURDUM 16 YILDIR AMERİKA'DAYIM

O dönem arkadaşımla beraber 'Green Card'a başvuralım' dedik. Bir sürü arkadaşımız yurt dışında yaşıyor, biz de yaşayalım falan. 'Ben tamam canım çıkmaz herhalde' diye düşündüm. Başvurdum ilk kez çıkmadı, ikinci kez başvurdum ve bana çıktı ona çıkmadı. 2003 yılında Amerika'ya gittim. O günden bugüne kadar hâlâ orada yaşıyorum.

AMERİKA'DA ITUNES'A GİREN İLK TÜRK KADIN ROCK ALBÜMÜNÜ YAPTIM

Amerika'ya gittim sonra dedim ki 'Eyvah ne yapacağım?'. 'Burada Athena ile çalışmış bir Amerikalı prodüktör var. Onu bul.' dediler. Gittim buldum, Jimmy Valdo. Jimmy'e ilk albümümü dinlettim. Çok beğendi, 'Sen çok yeteneklisin. Ben seninle bir şey yaparım.' dedi. Ondan sonra biz başladık albüme. Double albüme soyunduk. O yüzden bayağı vakit aldı, iki albümü bitirmek. İkisi de 10-11'er şarkılık. 2008'de çıktı albüm. Dört yıl falan sürdü. O zamanlar Türkiye'de iTunes olmadığı için ben Amerika'da iTunes'a girdim.

BUGÜN ROCK ARABESK ROCK'A DÖNÜŞTÜ

90'ların sonunda üretilen rock'u daha çok seviyordum ama son 10 yıldır Türkiye'de üretilen rock müziğinin geldiği durum arabesk rock'a dönüştü. Pop rock'a dönüştü. Bir de hep cover, hep cover işte Sezen'den al, ondan al bundan al söyle. Bunlar bana göre değil. Beğenmiyorum, hoşlanmıyorum. Bence Türk rock müziğinde daha çok özgün beste olmalı bence. Fakat güzel beste yapan insanlar da çıkıyor çıkmıyor değil.

Kutsal, Michael Kuyucu'nun Akustik Stüdyosunda orkestrası ile sergilediği akustik performansta  "Weak" -  "Perfect" – "Someone Like You" -  "Piece of my heart" – "Olanlar Olmuş"  - "Boşversem Nereye"  - "Rüya" – "Bırak Kırılsınlar" gibi şarkıları seslendirdi. Kutsal'a orkestrada İlker Göçmen (klavye) , Burak Aldinç (gitar) ve Levent Okumuş (bas gitar) eşlik etti.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/naudA2J2IPs