“Türkiye turnuvaya iyi bir başlangıç yaptı”

“Türkiye turnuvaya iyi bir başlangıç yaptı”

Ünlü basketbol yorumcusu Avni Küpeli, CRI Türk Türkiye'ye Çin'in ev sahipliği yaptığı FIBA Dünya Kupası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Avni Küpeli ilk olarak dün oynan ve A Milli Basketbol takımının Japonya'yı 86-67 yeniği maça değindi. Küpeli, "Milli takımız şu ana kadar Asya ülkelerine hiç yenilmedi. Kuralar çekildiği zaman Japonya'nın bize rakip olamayacağını söylemiştik. Japonya ile aramızda ciddi farklar var. Bunu da maç esnasında net bir şekilde ortaya koyduk.  Milli takımızı gerçekten çok rahat bir oyun ortaya koydu ve maçı rahat kazandı. İlk maçlar hep zor olur ama milli takımız bu zorluğu kolaya çevirdi. Böylece turnuvaya iyi bir başlangıç yapmış olduk. Ersan İlyasova ve Melih Mahmutoğlu etkili oyunlarıyla ön plana çıktı. NBA patenli oyuncularımızın da skora katkısını net bir şekilde gördük. Seyircilerimizin çok şey beklediği yıldız oyuncularımızdan Cedi Osman çok erken şekilde ikinci faulünü alınca biraz oyundan düştü. İlk maçta bunlar olacaktır, turnuva uzun. Bunu gidereceklerdir, diye düşünüyorum." açıklamasını yaptı.

"ABD YENİLMEYECEK BİR TAKIM DEĞİL"

A Milli Takımının grubunda ikinci maçını 2 Eylül Salı günü Shanghai Oriental Spor Merkezi'nde saat 15.30'da kupanın favorilerinden olan ABD ile yapacağını hatırlatan Küpeli, "ABD, ilk maçını Çekya ile oynadı. Çekya rakibine direnmeye çalışsa da ABD'nin NBA'den oluşan kadrosuyla ilk periyod dışında iyi bir oyun sergileyerek sonuca gitmeyi bildi. ABD'nin maçlarını takip ediyorum. Bu turnuvadaki kadro çok kolektif oyundan ziyade ferdi oyuna yönelik oyunculardan kurulu. Yenilmeyecek bir takım değil. NBA uyumcuları savunmayı pek sevmez. Avrupa'nın en önemli yönü ise savunmaya yönelik basketbol oynamasıdır. Milli takımımız eğer bu savunma direncini ortaya koyarsa etkili olacağını düşünüyorum. ABD ile daha önce 5 maç yaptık ve hepsini kaybettik. Bu maç bir hedef maçımız değil, ama neden galibiyet olmasın? Milli takımımız varını yoğunu ortaya koyacaktır. Grubumuzda asıl rakibimizin Çekya olduğunu düşünüyorum. Çekya'yı yendiğimiz takdirde gruptan çıkacağız. ABD'yi yenersek de gruplardan çıkacağız." değerlendirmesinde bulundu.

"ÇİN BÖYLESİ ÖNEMLİ ORGANİZASYONLARA ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARIYLA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR"

"Çin Halk Cumhuriyeti hem organizasyon hem de sporcular açısından müthiş bir potansiyele sahip." diyen Avni Küpeli, "Ben çok saygı duyuyorum. Çin Milli Takımı A grubunda yer alıyor ve ilk maçını Fildişi Sahilleri'ni 70-55 gibi net bir skorla yenmeyi başardı. Kadrosuyla, oyun disipliniyle ve son yıllarda basketbola yaptığı yatırımlarla Çin'in bu gruptan rahat bir şekilde çıkacağını düşünüyorum. Tempolu, dirençli iyi bir basketbol oynuyorlar. Gruptan lider olarak çıkacaklardır. Çeyrek final ve ilerisi için mücadele edeceklerdir. Çin'de çok büyük atılımlar var. Çok yakın dönemde Çin'e gittiği zamanda gördüm. Bunu takdirle karşılıyorum. Çin, çok büyük sporcular yetiştiriyor ve önemli turnuvalarda çok sayıda madalya kazanıyor. Organizasyonlarda da çok başarılı bir görüntü sergilediğini kalben söyleyebilirim. 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan Çin'in 2008 Beijing Olimpiyatlarına da hayran kalmıştım. Oradaydım ve görevli gitmiştim. Hiçbir aksaklıkla karşılaşmamıştım. 5 olimpiyata yerinde katıldım. Hepsinde mutlaka bir aksaklık oldu ama Beijing'de olmadı. Dört dörtlük bir organizasyon düzenlemişlerdi. Alınan güvenlik önlemlerinin yanı sıra salonların ve olimpiyat stadının muhteşem atmosferi karşısında adeta büyülenmiştim. Kısaca şunu söyleyeyim; Çin halkı sporu çok seviyor ve böylesi önemli organizasyonlara çok büyük bir başarıyla ev sahipliği yapıyor. Bana göre Çin'deki bu dünya kupası şimdiden büyük bir takdir toplamayı başarmıştır." ifadelerini kullandı.

Haber: Yasin Başalmaz