“Türkiye, kilit noktada yer alıyor”

“Türkiye, kilit noktada yer alıyor”

Akademisyen Dr. Altay Atlı, "Kuşak ve Yol İnisiyatifi"nde Türkiye'nin pozisyonunu ve beklentilerini değerlendirdi.

Atlı, "2. Kuşak ve Yol Zirvesi" yaklaşırken, Çin'den Avrupa'ya kadar olan coğrafyadaki diğer ülkelerin projeleri tamamlanmaya başladığı halde, Türkiye'nin henüz işin başında olduğunu dile getirdi.

Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp, sunduğu Manşet programına katıldı.

"Kuşak ve Yol İnisiyatifi"nde Türkiye ile Çin'in Burada karşılıklı fayda beklentilerinin söz konusu olduğuna değinen Atlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çin açısından bakacak olursak, Türkiye'de 'Kuşak ve Yol'un gelişmesi öncelikle coğrafi açıdan önemli. Çin'den gelerek, Orta Asya üzerinden Avrupa'ya ulaşacak olan kara yolu ve deniz yolu hatlarına bakıldığında Türkiye, kilit noktada yer alıyor. Dolayısıyla Türkiye ile iş birliği yaparak, ortak projeler geliştirmek ve Türkiye'nin 'Kuşak ve Yol'a dahil olması, aslında inisiyatifin sağlıklı işlemesi açısından önem taşıyor. Türkiye açısından bakıldığında da inisiyatifin getirdiği enerji, finansman ve teknoloji paylaşım olanaklarını değerlendirmek önem kazanıyor. Ulaştırma altyapısında Türkiye'nin orta ve uzun vadeli projeleri var. Orta vadede Türkiye'de kara yolundan yürütülen yolcu ve kargo taşımasında mümkünse hızlı tren hatlarıyla demir yolunun daha fazla yer alması gerekiyor. Bunun yanı sıra da kara ile deniz yollarının ve liman kapasitelerinin birbirine entegre halde geliştirilmesi önem kazanıyor. 'Kuşak ve Yol'da Çinlilerle çalışmak, bu açıdan da bir imkân yaratıyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de bu yöndeki niyetini ortaya koydu ve 2015'te Antalya'da "G20 Zirvesi" esnasında birtakım anlaşmalar imzalandı. 'Kuşak ve Yol'da orta koridorda yer alan Türkiye'nin en önemli hatlarından biri olan Bakü-Tiflis-Kars hattı da geçen yılın sonunda hizmete açıldı. Çinlilerle uygun şartlar altında çalışmak, Türkiye'nin altyapı ve lojistik kapasitesini geliştirmeye yönelik amaçlarına uygundur. Ayrıca enerji transferi ve uluslararası ticaret anlamında çok önemli bir merkeze dönüşebileceği için Türkiye, bu konumunu perçinlemek istiyor. Artık, karşılıklı beklentilerin somut olarak, nasıl gerçekleştirileceğinin planlanarak, bir yol haritası belirlenmesi gerekiyor."