Türkiye-Çin Pastel Sanatı Diyalog Sergisi Açıldı

Türkiye-Çin Pastel Sanatı Diyalog Sergisi Açıldı
Türkiye-Çin Pastel Sanatı Diyalog Sergisi Açıldı
Türkiye-Çin Pastel Sanatı Diyalog Sergisi Açıldı
Türkiye-Çin Pastel Sanatı Diyalog Sergisi Açıldı

Türkiye – Çin Pastel Sanatı Diyalog Sergisi'nin açılışı, dün Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yerli ve yabancı çok sayıda sanatseverin katılımıyla yapıldı. 30 Ekim'e kadar sürecek olan sergi, aslında 19 – 30 Kasım tarihleri arasında, İstanbul ve Kapadokya'da süren ve 7 ülkeden 20 pastel sanatçısının katıldığı etkinliğin son ayağı oldu. Yabancı sanatçılar, burada çeşitli atölye çalışmaları yaparak tecrübelerini aktardı ve Türk sanatçılarla bir araya geldiler, kültürel ve sanatsal iş birlikleri için adımlar atıldı.

Uluslararası sanat etkileşim ve iş birliğini güçlendirmek amacıyla düzenlenen etkinlik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Yurtdışı Çinliler Derneği'nin ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.

10 Çinli sanatçının yanı sıra, Uluslararası Pastel Sanatı Sergisi'nde İspanya'dan Vicente Romero Redondo, Rusya'dan Olga Abramova ve 2013 senesinde Çankaya Köşkü için yaptığı Türkiye Cumhurbaşkanları portreleri ile adını duyuran Azeri sanatçı Javad Soleimanpour bu isimlerden bazıları. Sergide toplamda, 16 sanatçıya ait 70 eser yer alıyor.

"Çin'de 2018 Türkiye Turizm Yılı" kapsamında düzenlenen sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürü Halil İbrahim Şan, Türk Çinliler Derneği Başkanı Gu Jia ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Zhong Hongnuo'nun katılımcı sanatçılar eşliğinde kurdele kesmesiyle açıldı.

"Geleneksel Çin Kadın Kıyafeti Olan "Qipao" defilesi, davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

"Bu Aslında "Ustalarla Ustaların Buluşması"dır"

Bu etkinliği organize eden ve aynı zamanda eserleriyle sergide yer alan Emilia Özcan sergiyle ilgili olarak şunları söyledi; "Çinli ve Türk pastel sanatçılarını bir araya getirerek, Türkiye'de böyle bir etkinlik düzenlemeyi uzun süredir planlıyordum. Bu yılın "Çin'de 2018 Türkiye Turizm Yılı" oluşu işi hızlandırmamı sağladı. Aylarca herkese uygun bir zamanı yakalayabilmek için uğraştım çünkü bunlar çok ünlü sanatçılar. Çok yoğun bir çalışma programları var. Ben Türkiye'de yaşıyorum ama sanatçı arkadaşlarımın çoğu Çin'de yaşıyor. Çin'deki bir galeriyle çalıştığım için çok fazla Çinli sanatçıyı tanıyorum ve çoğu da benim arkadaşım. Aynı zamanda yurtdışında birçok sergiye katıldığım için farklı ülkelerdeki sanat grupları ile iletişim halindeyim. Onlardan ve tüm arkadaşlarımdan yardım alarak bu etkinliği organize edebildim. En önemli sanatçıları davet ettim, bu aslında "ustalarla ustaların buluşması"dır. Üç yıldır İstanbul'da yaşıyorum ve burada pastel sanatçıları çok az sayıda. Burada bir sanatsal bir  iletişim ağı kurarak, bu iş birliğini her yıl tekrarlamak istiyoruz".

"Türkiye'ye Tekrar Gelmeyi Çok İsterim"

Birçok ödüle sahip ve Amerikan Profesyonel Sanatçılar Derneği üyesi Çinli usta pastel sanatçısı Nan Zheng, bu etkinliğe dair şunları söyledi; "Türkiye'ye ilk kez geldim ve çok beğendim. Burayı beğenmemek mümkün değil. Türk insanları güleryüzlü ve dostcanlısı. Tekrar gelmeyi kesinlikle çok istiyorum. Diğer tüm teknikler yerine özellikle pastel tekniğini seçmemdeki esas nedeni, bu tekniğin hızlı çalışmayı mükün kılması ve ara verildiğinde bozulmadan bekletilebilmesidir. Ayrıca farklı dokulardaki yüzeyler üzerinde yapılan çalışmaların pastelde verdiği etkileri kullanmayı seviyorum. Bu etkinlik sayesinde bir çok Türk sanatçıyla tanışıp fikir alışverişi yapma imkanımız oldu. Kurulan iletişim ağı ile gelecekte de bir çok ortak çalışma yapabiliriz".

"Türk insanı Bence Çok Romantik"

Kendini bir hayalperest olarak tanımlayan ve Çin'in her yerine seyahat ederek, resim yapan Çinli sokak sanatçısı Wei Song, etkinlikle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; "Türkiye'ye ilk kez geldim, burayı çok sevdim ve Türk insanı bence çok romantik. Ben, farklı yerler görmek, yeni insanlar tanımak, onların hikâyelerini dinleyerek bambaşka duygulara kapılmak ve onlara sanat yoluyla kendi hislerimi anlatmak istediğim için sokak sanatçısı olmayı seçtim. Bu şekilde hayatımı daha değerli kıldığımı hissediyorum. Pastel tekniğini kendime yakın hissetme nedenim, pastelin fırçalara gerek duymadan, direkt ellerimi kullanarak resim yapma imkânı vermesidir. Direkt olarak ellerimle kağıda duygularımı yansıtırken, resmi ruhumla yaptığımı hissediyorum. Türk sanatçılarla bir araya geldiğimde, çok güzel çalışmaları olduğunu gördüm, ama yabancı ülkelere biraz daha fazla seyahat etseler oralardan ilham alabilir ve farklı fikirler yakalayabilirler diye düşünüyorum. Burada birçok yeni arkadaş edindim ve çalışmalarımı beğenen ziyaretçiler oldu, gelecekte de yine iş birlikleri yapılabilir".

Katılan Sanatçılar:

Nan Zheng (Çin), Javad Soleimanpour (Türkiye), Pei Fabang (Çin), Vicente Romero Redondo (İspanya), Olga Abromova (Rusya), Yao Zhigang (Çin), Natali Aydar (Belarus), Zohreh Ardabilchi Soleimanpour (İran), Polishchuk Ivan Vladimirovich (Ukrayna), Wu Ying (Çin), Li Jing (Çin), Sun Wei (Çin), Yin Liqun (Çin), Rong Kejun (Çin), Wei Song (Çin), Emilia Özcan (Çin), Şeyma Yalçıntaş (Türkiye), Hakan Arslan (Türkiye), Hasene Mete (Türkiye), Bahar Özus (Türkiye)

Haber/Fotograf: Özlem Arıkan Serbez