Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem

Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem
Türkiye-Çin İlişkilerinde Yeni Dönem

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Bir Kuşak Bir Yol Geleceğe Birlikte Yön Verelim" konferansı 8 Ocak Salı günü Esma Sultan Yalısında gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında gıdadan teknolojiye, otomotivden havacılığa önemli sektörlerden üst düzey şirket yöneticileri ve yatırımcılardan oluşan geniş bir heyet bir araya geldi. Türkiye ve Çin iş dünyasının bir araya geldiği konferansta ülkeler arası iş birliği ve network çalışmaları açısından önemli bir platform yaratılarak kültürel, akademik ve bilimsel etkileşimin artırılması hedeflendi. Bu platform ile iş hacminin genişletilmesi firmaların Türkiye'ye olan ekonomik yatırımların artması bekleniyor.

Konferans, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Yidian Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Li Ya ve Yidian Şirketi Kıdemli Başkan Vekili Jin Zi'ni katılımıyla gerçekleşti. Program Neyzen Burcu Karadağ ve ekibinin ney dinletisi ile başladı. Dinleti ardından açılış konuşmasını Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş gerçekleştirdi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş konuşmasında "Bugün burada dünyanın mesafe bakımından uzak, ticari ve kültürel bakımdan yakın bir köşesinden gelen, iş dünyasının birçok değerli ismini ülkemizdeki güzide kurumlar ile buluşturmaktan gurur duyuyoruz." dedi. Yunus Emre Enstitü olarak bugüne kadar yürüttükleri kültür ve kamu diplomasisine "bilim" diplomasisini de eklediklerinin altını çizen Ateş, bu buluşmanın akademik ve bilimsel gelişmelere destek kazandıracağını söyledi. Son olarak, karşılıklı yatırım mesajları da veren Prof. Dr. Şeref Ateş, 2019 yılının yeni işbirlikleri ile çalışmaların yılı olması dileğinde bulundu.

Yidian Kıdemli Başkan Vekili Jin Zhi konuşmasına "Bu sabah İstanbul'a vardığımızda kar yağdığını gördük, bir Çin atasözü 'eğer bir yere kar sizinle beraber varıyorsa uğur ve bereketin işaretidir' der, diyerek başladı ve sıcak mesajlar verdi. Son yıllarda Çin'de Türkiye'nin gençler arasında "Romantik Türkiye" olarak anılmasına değinen Jin Zhi, Yidian platformu olarak yüksek bir veri tabanına sahip olduklarını ve 640 milyon kişiye ulaşan kullanıcı sayıları ile Türkiye'nin bu platform üzerinden fırsat yakalayabileceğine değindi.

Jin Zhi'nin ardından İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin söz aldı. Gültekin, Çin ile Türkiye arasındaki uçuşların artırılarak turizme katkıda bulunulması gerektiğine vurgu yaptı. Konuyla ilgili olarak sefer başlatan Chinese Southern hava yolu şirketine değinen Gültekin, diğer uçuş firmalarına çağrıda bulundu. İstanbul'da artan Çinli turist ve yaşayan sayısına da dikkat çeken Gültekin, İstanbul Valiliği olarak turizm noktalarındaki tabelalara Çince karakterlerin eklenmesi ile ilgili bir çalışma olduğunu bu sayede Çin'den gelen misafirlerin kendilerini evlerinde hissetmelerinin sağlanacağını kaydetti.

Yidian Yönetim Kurulu Başkanı Li Ya konuşmasında "İstanbul bir çok medeniyete ve farklı kültüre uyum içinde ev sahipliği yapabilen bir şehir, burada bulunmaktan dolayı çok özel duygular içindeyim." ifadesini kullandı. 2018 yılı turizm verilerinde Çin'den gelen ziyaretçi sayısını yetersiz bulan Li Ya, Yidian ve Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde bulunan TABIP (Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Portalı) ile birlikte yeni iş fırsatları ve yatırım faaliyetleri geliştirerek turizme katkıda bulunabilineceğini belirtti. Li Ya konuşmasını, "ikili iletişim ve etkileşim yolu ile daha iyi bir gelecek inşa etmek" vurgusu ile tamamladı.

Etkinlik kapsamında CRI Türk'e özel açıklamada bulunan Yidian Şirketi Kıdemli Başkan vekili Jin Zhi, "Türkiye 'Kuşak Yol' projesinde Çin için önemli bir stratejiye sahip. Burada olmaktan gerçekten çok mutluyum. Türkiye'de birçok kamu ve özel şirket bizimle ve diğer Çin firmaları ile iş birliği yapmak istiyor. Biz firma olarak Çin ile Türkiye arasında inşa edilen 'Kuşak Yol' projesine katkıda bulunarak Çin'de internet kullanıcıları için önemli bir yere sahip olan Türkiye adına çalışmalar yapıyoruz. Şu an Türkiye ve Çin arasındaki turist sayısı sınırlı durumda, biz bunu artırmak istiyoruz." diye konuştu.

CRI Türk'e konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ise şu açıklamalarda bulundu:

"Yunus Emre Enstitüsü olarak 2018 yılının Çin'de 'Türkiye Turizm Yılı' olarak ilan edilmesi sonucunda alan araştırması yapma kararı aldık. Araştırmada maalesef olumlu olmayan bir Türkiye algısına ulaştık. Araştırma sürecinde tanıştığımız Yidian şirketini Çin'deki strateji ortağımız olarak belirledik ve Türkiye algısına olumlu etki için faaliyetler yürüttük. Faaliyetler sonucunda Türkiye ve Çin arasında birçok alanda iş birliği yapmanın ve geliştirmenin mümkün olduğunu gördük. Çin ekonomisi dünyada her yıl üç büyük ekonomi arasına girebilen bir ekonomi. Türkiye ve Çin resmi makamları arasında iş birliği ve karşılıklı ilişki kararlarının alınması sonucu Yunus Emre Enstitüsü TABIP projelerinde Çinli dostlarımızla iş birliği yoluna gitme kararı aldık. Böylelikle Çin'den gelen yatırımcılar ve iş insanları Türkiye'nin imkânlarını, kapasitesini ve insan gücünü tabii ki en önemli avantajımız olan jeopolitik konumumuzu görmüş oldu. Buluşmalar ve işbirlikleri ile ikili ilişkilerin sürdürülebilir hale getirilmesi mümkündür. Bu etkinlik ile Çinli dostlarımızla tekrar bir araya gelmekten dolayı mutluyuz" dedi. 

Haber/Fotoğraf: Mehmet Emre Öztürk