Türk Kanser Derneği Basın Toplantısı

Türk Kanser Derneği Basın Toplantısı

Türk Kanser Derneği, 1-7 Nisan "Kanser Farkındalık Haftası" kapsamında İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Burak Duruman, kanser ile mücadele yöntemlerine değinirken Türkiye'nin kanser verilerini açıkladı. Her yıl, Anadolu'daki ortalama bir şehrin nüfusu kadar insana kanser teşhisi konulduğunu belirten Duruman, erken teşhisin önemine vurgu yaptı. Duruman'ın ardından söz alan alanında uzman doktorlar, kanserin erken tanı ve tedavisinde tıp dünyasındaki yeni gelişmelere değinerek, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Toplantıda aynı zamanda, Medicana Sağlık Grubu ile ortak geliştirilen kanserin #nedemekoldugunubilirim projesinin lansmanı da yapıldı.

Projenin doğuşunu ve amacını açıklayan Medicana Sağlık Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Kurtuluş Okutan basın toplantısında," Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ülkemizde her 5 kişiden biri kanserle mücadele ederken hayatını kaybediyor. Bu zorlu süreçte hastaların en değerli yardımcıları hasta yakınları. Fiziksel bakımdan psikolojik gereksinimlerine, ilaçlarının takibinden beslenmesine kadar hemen tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında en büyük desteği sağlıyorlar." dedi.

Toplantıda CRI Türk'e özel açıklamada bulunan Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman ve Başkan Vekili Asuman Dayı, derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duman, derneğin kanser erken tanısında farkındalık yaratmak için "Hayatta her şey bekleyebilir ama sağlınız asla" sloganı ile faaliyetler yürüttüklerini belirtirken, "Türkiye'de gelişmiş ülkelerde olduğu kadar erken tanıda farkındalık yaratabilirsek kanser hastalığı tedavilerinde olumlu sonuçlar almamız mümkün olur. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin erken tanıda geç kalınır ise hastalığın ilerleyen sürecinde hekimlerin pek fazla şansı kalmıyor." diyerek kanserde erken tanı ve teşhisin altını çizdi. 

Öte yandan derneğin diğer faaliyetlerine değinen Başkan Vekili Asuman Dayı, Türkiye'nin dört bir yanında erken teşhis ve tanı kontrolleri ile hastaları belirledikten sonra hastaların maddi durumuna bakılmaksızın tüm tedavilerini üstlendiklerini ifade etti.

"Daha önemlisi bu süreçte hastalara psikolojik desteği eksik etmiyoruz" diyen Dayı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir hasta ziyaretimizde geç saatlerde hastane bahçesinde barınan bazı kanser hastası vatandaşlarımızı görmüştük. Bu olaydan sonra 'Mucize ev' ismini verdiğimiz evimizde maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlarımızın hastalık sürecinde tüm tedavi ve barınma hizmetlerini üstlendik. Hastaların tedavi sürecini hep birlikte izleyerek gereken adımları atıyoruz."

Haber: Mehmet Emre Öztürk