Türk gazetecilerden Çin'in 70. yılına mesajlar - 1

Türk gazetecilerden Çin'in 70. yılına mesajlar - 1

Çin Halk Cumhuriyeti 70. yılına hazırlanırken uluslararası kamuoyu da Beijing yönetiminin bugün geldiği noktayı tartışmaya devam ediyor. Çin'in ekonomik, teknolojik ve siyasi dönüşümünü yakından takip eden Türk gazeteciler de iki ülke arasındaki tarihsel bağa dikkat çekmekte. Her iki ülkenin de işgale ve sömürüye karşı bağımsızlık savaşı ile kurulduğuna dikkat çeken Türk gazeteciler, tarafların gelecekte de kader birliği yapacağının altını çiziyor. Aralarında Çin Halk Cumhuriyeti'ni sıklıkla ziyaret eden gazetecilerin de bulunduğu isimler bu bağlamda Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne işaret ediyor.

Çin'in gelişimini ve katkıda bulunduğu çok kutuplu dünya sistemini "umut verici" olarak tanımlayan Türk gazetecilerin değerlendirmelerini sizlerle paylaşıyoruz:

Adnan Türkkan- Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı: Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci kuruluş yıl dönümünü coşkuyla kutluyor, kararlılıkla selamlıyoruz. 70 yıl önce geri bırakılmış, yoksulluk içinde kalmış bir Çin vardı, o büyük devrim sayesinde bugün dünyayı ilerleten bir Çin var. Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yılında artık tüm dünya görüyor ki yeni bir dünya kuruluyor.

Yıkıcı sistemin yerine daha paylaşımcı, daha eşitlikçi, daha insancıl bir uygarlık Asya'dan yükseliyor. Asya çağının bu ümit verici yolculuğunda Çin ile Türkiye aynı gemide yol almaktadır. Kuşak ve Yol İnisiyatifi Asya ülkelerini refahı paylaşarak gelişme temelinde birbirine kenetliyor.

Çin ile Türkiye dostluğunu istemeyen kuvvetler kara propagandalarını sürdürmek isterken, Çin'in ve Türkiye'nin gerçeklerine sımsıkı bağlı medya kuruluşların daha sıkı iş birliği yapması gerektiğinin de altını önemle çiziyoruz. Asya'nın uygarlık çağında Çin Halk Cumhuriyeti'ni kuranlara ve yaşatanlara selam olsun.

Merdan Yanardağ- Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni: Çin'in yükselişinin emperyalizmin pazarını daralttığı ve kapitalizmin krizini derinleştirdiği de ortadadır. ABD ile Batılı ülkelerde bunun tedirginliği var ama Çin dünyada özgürlük, eşitlik ve gerçek anlamda demokrasi bekleyen milyarlarca insanın savunucusu.

Barış Terkoğlu- Oda Tv Haber Müdürü: Çin devrimi dünyanın büyük bir barbarlıktan çıktığı koşullarda gerçekleşti. Sosyalizmin sesinin yalnız batıdan duyulacağı beklentisine doğudan gelen büyük bir yanıttı. Bu yanıt yalnız emperyalizme değil, Çin'i sömürgeleştirmeye çalışan işgalcilere de verilmişti. Haliyle mazisinde köklü bir tarih yatan halk için 21. yüzyıl koşullarında esir olmadan yaşamanın yegâne yoluydu. Mao'yu büyük devrimciler arasına sokan, zorunluluğun bilincinde olması, tarihi zamandan daha hızlı akıtmasıydı.

Çin, kısa süre içerisinde kendi kültürünün üzerine basarak gelişmiş bir ülke olduysa 70 yıl önce atılmış devrimci adım sayesinde. Kendinden önceki devrimlerden esinlenmiş ve kendisinden sonrakilere esin kaynağı olmuş Çin devrimi ile bizim devrimimizin kardeşliğini hatırlamak için önemli bir tarihsel dönemdeyiz. Bugün önümüze konan sorunların çözümünü kuruluşun şarkısında duyuyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yılı hem Çin halkına hem de her milletten "başka bir dünya" hayali kuranlara kutlu olsun.

Ulaş Can- Yön Radyo Genel Müdürü: Yetmiş yıl insan ömrü için hayli uzun ama insanlık için çok çok kısa bir zaman dilimi. Sahi neler yapılabilir 70 yılda. Ülkemizi ve cumhuriyetimizi düşündüğümüzde aslında bir ülke için 70 yılın ne kadar kısa ama önemli kırılmalar içinde gayet uzun bir zaman dilimi olduğunu biliyoruz. İşte bu perspektif ile 'Çin Halk Cumhuriyeti, bu 70 yılda bir mucizeyi gerçekleştirdi' dersek herhalde mübalağa etmiş sayılmayız. Yoksulluk ve sömürünün pençesindeki koca bir coğrafyayı bir grup devrimci, cesaretleri ve 'Uzun Yürüyüşleri' ile baştan inşa etti. Mao Zedong, Marksizim ve Leninizmi Çin'in kendine özgü sosyalizm koşulları ile tekrar yorumladı.

İşte bugün bir Çin mucizesinden bahsedeceksek bu mucize, sosyalizmin kurduğu altyapı ve yarattığı insan modelinin mucizesidir. Bugün Çin Halk Cumhuriyeti'nin başarısını kapitalizm ile açıklayanlar ya sosyalizme düşmanlardır ya da bu gerçeklerden bihaberlerdir. Bu gerçeklerin ışığında Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. kuruluş yıl dönümünü kutluyor kardeş ve dost Çin halkına selamlarımızı iletiyorum.

Cansu Yiğit- Aydınlık Gazetesi Haber Müdürü: Geçen hafta Çin'in Beijing ve Guangzhou şehirlerini ziyaret etme fırsatı buldum. Bu ziyaret, Batı kaynaklı Çin haberlerinin ne kadar çarpıtma olduğuna tanıklık etmemize vesile oldu. Batı'nın kendinden olmayanı ya da kendine benzemeyeni kötü gösterme propagandasının nasıl asılsız olduğunu görmüş olduk. Evet, Çin sosyal, siyasal ve kültürel anlamda Türkiye'den çok farklı. Ancak farklılıklar dünyanın zenginliğidir. Hem yaptığımız görüşmeler hem de sokaklarda, caddelerde Çin vatandaşlarıyla yaptığımız sohbetlerde çok net gördük ki Çin'de yaşayan insanlar hem Çinliler hem de yabancılar mutlu ve umutlu. 70 yıl önce büyük bir mücadele sonrası kurulmuş köylü bir milletin 70 yılda ne kadar büyük mesafe aldığını görmek; bilime, teknolojiye ve yeniliğe ne kadar açık olduğunu gözlemlemek bizlere de umut oldu. 

Xi Jinping Çin Halk Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana emperyalizme karşı dik duruşuyla ezilen milletlere güven veriyor. Son yıllarda bu güveni bir adım ileri taşıyan Çin, Bir Kuşak Bir Yıl Projesi ile tarihin en büyük meydan okumalarından birine imza attı ve "Paylaşarak Gelişme" çizgisinde Asya ile Avrupa'yı birbirine daha da yaklaştırıyor. Asya'nın yükselişine ön ayak olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yılını kutlarken Türkiye ile Çin arasındaki mesafelerin işbirlikleri ile kısalması ve iki ülke arasındaki dostluğun bir üst seviyeye taşınmasını diliyorum.

Erdem Atay- Veryansın TV Genel Müdürü: 21 Eylül 1949'da Çin Komünist Parti Genel Sekreteri Mao Zedong'un, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesinin ardından, 1 Ekim'de de Tiananmen Medyanı'nda halkıyla birlikte zaferini ve ülkesini perçinlemişti.

Kadim millet Çinlilerin büyük mücadelelerden sonra kurduğu Çin Halk Cumhuriyeti, belki de tarihinin en güçlü dönemini yaşıyor. Çin Halk Cumhuriyeti'ne ve Çinlilere, 7'den 70'e tüm insanlıkla barış içinde yaşayacağı nice 70'inci yıllar diliyor, ulusal günlerini kutluyorum.

Hasan Akaras- Kanal On4 Haber Müdürü: 70'inci yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin imza attığı büyük başarıların, uluslararası sistem açısından büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) on yıllardır dünya ülkeleri üzerinde oluşturduğu baskı artık karşı konulamaz görülmüyor. Aksine, Amerikan emperyalizminin karşısında oluşan doğal saf, gün geçtikçe daha geniş coğrafyaya yayılıyor. Bu safın genişlemesinde, Çin'in başta ekonomik, ardından da teknolojik başarılarının özel anlam ifade ettiğini düşünüyorum.

Haber: Gökhun Göçmen