Tunç Soyer: “İzmir Çok Daha Fazlasını Hak Ediyor”

Tunç Soyer: “İzmir Çok Daha Fazlasını Hak Ediyor”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilme ihtimali olan beş kişiden biri olarak, İzmir'in sorun ve ihtiyaçlarını değerlendirdi. Soyer, adının Milli İttifak için sorun teşkil edip etmeyeceğine ilişkin, bu ittifakın Türkiye çapında kurulduğuna dikkat çekerek, eski ülkücü olan Mansur Yavaş'a da sosyal demokratlar, sosyalistler ve CHP'lilerin hep beraber oy toplayacağını vurguladı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programına katıldı.

"Babamın 40 yıl önce ülkücülerle ilgili olarak yaptığı bir değerlendirme nedeniyle bir tepkiyle karşılaşacağımızı düşünmüyorum" diyen Soyer "Ölmüş bir insanın arkasından bu tarzda konuşmak ne İslâm'a ne de ahlâka uyar. Sonuçta kendisi bir cevap verebilecek durumda değil." açıklamasında bulundu.

"Eski Bakanların Yerel Yönetimlere Aday Gösterilmesini Anlamak Pek Mümkün Değil"

Tunç Soyer, üç büyükşehirde ve Ordu'da iktidar partisinin eski bakanların aday gösterilmesi hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Devlet büyüklerinin yerel yönetimlere aday gösterilmesini anlamak pek mümkün değil, çünkü yerel bambaşka bir perspektifi gerektiriyor. Doğru seçimin yerel yönetim deneyimi olan, belediyecilik tecrübesine sahip adaylardan yana olması gerektiğini ve vatandaşın tercihinin de bu yönde olacağını düşünüyorum."

"İzmir, Ege ve Akdeniz'de Tekrar Liderliği Üstlenebilir"

İzmir'in belediyecilik açısından önemli eksiklik ve sorunları olduğu belirten Soyer, "Ulaşım ve katı atık değerlendirilmesiyle ilgili sorunları öne çıkıyor ancak İzmir sadece belediyecilikle sınırlandırılabilecek bir şehir değil, çok daha fazlasını hak ediyor. Hem Ege hem de Akdeniz'de tekrar liderliği üstlenebilir. İzmir, sahip olduğu potansiyeli çok daha güçlü bir biçimde kullanarak, içinde yaşayanların hayatını kolaylaştıracak çözümlerin de kapısını açabilecek bir kent." diye konuştu.

"İZBAN Grevinin Ertelenmesinin Bir Seçim Enstrümanı Olarak Kullanıldığına Dair Kaygılarım Var"

Tunç Soyer, İZBAN grevinin 60 gün ertelenmesi ve bu grevin seçimleri etkileyip etkilemeyeceği hakkında şu değerlendirmede bulundu: "Başlı başına ertelenmesi, seçimler üzerinde etkisi olacak bir girişim. Çünkü büyükşehir belediyesinin sunduğu bir rakam vardı ve şimdi işçiler bundan da mahrum kalmış oldu. Bunların tümünün bir seçim enstrümanı olarak kullanıldığına dair kaygılarım var, ama bunu ancak yaşayarak göreceğiz. Elbette ki İZBAN işçisi sahipsiz değildir, mutlaka mevcut büyükşehir belediye başkanımız da konunun kökten çözümü için her yolu deneyecektir."