“Tüketicileri İlgilendiren Torba Yasa, Dolandırıcıların Da Önünü Açar”

“Tüketicileri İlgilendiren Torba Yasa, Dolandırıcıların Da Önünü Açar”

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Aziz Koçal, meclisten geçen ve tüketicileri ilgilendiren torba yasayı değerlendirdi.  

CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Koçal, meclisten yeni geçen bir torba yasaya göre, tüketici hakem heyetlerinin limitlerinin değiştiğini, bu limitlerde mal ve hizmet alımındaki uyuşmazlıklardaki parasal limitin, ilçe hakem heyetlerinde 4 bin, il hakem heyetlerinde 6 bin olduğunu belirtti. Aziz Koçal, "Bu olumlu bir gelişme çünkü, bazı ürünlerde rakamlar çok yüksekti ve tüketiciler 3.610 TL'nin üzerindeki tutarlar için Tüketici Mahkemesine gitmek zorundaydı ancak şimdi 6 bin TL'nin üzerindeki rakamlar için gidecekler" dedi. Ancak bununla beraber, aynı maddenin içinde olumsuz bir gelişme olduğunu söyleyen Koçal, "umarım Cumhurbaşkanı'ndan geri döner" ifadesini kullandı.

Aziz Koçal, daha önceki yasa olan 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 68. Maddesinde Tüketici Hakem Heyeti'ne gidecek limitler belirlenmiş olduğunu, ancak buraya tarafların icra ve iflas kanunundaki hakları saklı kalmak kaydıyla, şeklinde bir ilave yapılarak, "18 Mart 2015 tarihinde Yargıtay 13. Hukuk dairesinin verdiği kararda, hakem heyetleri limitleri altında bulunan tutarlar için taraflar önce hakem heyetlerine gitmek zorundaydı ve orada verilecek karara göre bu alacaklar icraya tekabül edecekti, fakat yeni yasaya göre hakem heyetleri limitleri altında kalan elektrik faturası ya da kredi kartı ve banka esnek hesap gibi ödenmesi unutulabilen ufak anlaşmazlıklar için de icraya gidebilecekler ve icra ilamsız takip yapabilecek" dedi. Koçal, bunun tehlikesinin hiçbir belge sunmadan, karşı taraftan şu kadar alacağım var diye ilamsız takip formu doldurarak icraya başvurulabilmesi olduğunu belirtti.

Aziz Koçal, burada dolandırıcıların da önünün açılmış olacağını ve tüketiciye hem icra masrafı hem de karşı taraf avukat ile temsil edildiğinde avukatın masrafının ödetileceğini dile getirdi. Koçal, tüketici mahkemesine gidildiğinde bu masrafların söz konusu olmadığını ve tüketicinin bu yasayla çok ciddi mağduriyetler yaşayacağının altını çizdi. Aziz Koçal, "bu yasa Cumhurbaşkanı'ndan dönmezse, görevimizi yaparak tüketicilerin hakkı için anayasa mahkemesi süreci araştırarak, Tüketici Koruma Derneği olarak, gerekli müracaatları yapacağız" ifadesini kullandı.