Trump'ın Anketler ile Başı Dertte

Trump'ın Anketler ile Başı Dertte

ABD Başkanı Trump'ın Amerikalıların gözündeki yeri, ABD tarihinde hükümetin en uzun süre kısmen kapalı kaldığı döneme liderlik etmesine rağmen değişmedi. Bu, Trump'ın olağan dışı siyaset tarzının güçlü bir destekçi tabanında karşılık bulmasının en son örneği oldu.

Wall Street Journal / NBC News'te yer alan yeni bir ankette Trump'ın yaptıklarını onaylayanların oranı yüzde 43 iken, onaylamayanların oranı yüzde 54. Bu oran, hükümet kapatması başlamadan önce yapılan bir anketteki oranlarla tamamen aynı. Kapanmayla ilgili Trump'ı suçlayanların oranı Kongre'yi suçlayanların oranından fazla olsa da Kongre'de Demokratlar'ı suçlayan yüzde 37'lik kesim ile karşılaştırıldığında, katılımcıların yüzde 50'si, Trump'ın ekonomik sürecin sorumluluğunu üstlendiği görüşünde. (2013 yılında, birçok Amerikalı, tıpkı Clinton döneminde gerçekleşen üç hükümet kapatma deneyiminde olduğu gibi, Obama'dan çok, Cumhuriyetçi Parti'nin liderlik ettiği Kongre'yi suçlamıştı.)

Amerikalılar hâlâ Trump'a ekonomi hakkında olumlu işaretler veriyor. Ankete katılanların yüzde 51'i Trump'ın ekonomiyi idare ediş şeklini onaylarken, yüzde 45'i onaylamıyor. Ancak ankete katılanlardan Trump'ı liderlik ve kişisel niteliklere göre derecelendirmesi de istendi.

Cumhuriyetçi Bill McInturff ile anketin yapılmasına yardım eden Demokratçı anketçi Fred Yanh, verilerin görünüşte çelişkili bir tablo olduğunu gösterdiğini ifade ederek, anketin iki yılı aşkın süredir görevde olan Trump'ın başkanlık becerisine duyulan güvenin artmadığını ortaya koyduğunu söylüyor.

Başkanlık Ofisi'nin başına geçtiğinden bu yana Trump'ın  yönetimin yaptığı değişikliklerin etkili olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 33 ile 45 arasındayken, bugün bu oran yüzde 39'a düştü.

Trump başkanlık yemini ettikten sonra yapılan ankette Amerikalılar'ın yüzde 46'sı, Trump'ın göreve geldikten sonra işleri başarmada etkili olduğunu düşünürken, yüzde 34'ü ise tam tersi fikirdeydi. Aradan geçen iki yılı aşkın sürenin sonunda yapılan ankette ise Trump'ın işleri başarmada etkili olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 38'e düştü.

Bu arada, ankete katılanların yüzde 50'si, Trump'ın başkan olmak için gereken özelliklere sahip olup olmadığından emin olmadığını ifade etti. (2009 yılında yapılan ankette Obama'nın başkanlık özelliği taşıyıp taşımadığından emin olmayanların oranı sadece yüzde 15'ti.)

Anket, çok az insanın (ankete katılanların yüzde 28'inin), Trump göreve geldiğinden beri Başkanlık Ofisi'nin doğru yönde hareket ettiğini düşündüğünü ortaya koydu.

The Wall Street Journal – Michael C. Bender