Torunoğulları CRI TÜRK'e Konuştu: 16 - 20 Temmuz Tarihleri Arası Çin'e Gideceğiz

Torunoğulları CRI TÜRK'e Konuştu: 16 - 20 Temmuz Tarihleri Arası Çin'e Gideceğiz

Hayri Hiçler'in hazırlayıp sunduğu 'Süper Spor Saati', spor dünyasındaki gelişmelerin nabzını sporseverler için tutmaya devam ediyor.

Galatasaray'ın Efsanevi Kaptanlarından Cüneyt Tanman

Galatasaray'da ana yanlış plansızlık programsızlık bence. Başkan bence kafasındaki Riva, Florya projesi ile bu işten çıkış düşünüyordu. Baştan itibaren futbolun nasıl gideceğiyle ilgili bir planlama yapılsa yol boyu daha farklı şeyler olur; ama öyle olmuyor. Nasıl olsa çözeriz diye düşünülüyor. Deneme yanılma yöntemiyle gelinen nokta burası.

Galatasaray'ın önümüzdeki sezonu için düşünülen isimler önemli oyuncular. Bu oyuncuların Galatasaray'a katkısı olur; ama elindeki malzemeyi nasıl kullandığın önemli. Şimdi Tudor'un geldiği tarihi hatırlayalım. Gelişi tartışılır tabi, etik mi değil mi? Balıklama Galatasaray'ın üstüne atladı. Şimdi diyor ki, senelerdir görmediğim tecrübeleri yaşadım, Galatasaray'lı oyuncular zormuş. Karabük'ten balıklama atlarken nereye geldiğini biliyor olman lazım. O açıdan bir kere acemi olduğu çok net göründü. Yarı yolda gelmişsin sezonun sonuna doğru gidiyorsun yarışın en ağır döneminde çok ağır fizik antrenmanlar yapılmaz. Zaten oyuncuların sevdiği bir hoca gönderilmiş. Bunlar tabi takımı rahatsız eden olaylar ve yansımalarını da gördük. Yeni aldığı oyuncularla bu sistemi başlatıyor olsaydı haklıdır derdim. Sneijder'i, Bruma'yı sezon sonuna kadar biraz vitrine koymalıydı, çünkü bunlar en önemli silahlarıydı. Bunları doğru değerlendirdiği takdirde transferde de ciddi bir kaynak yaratacaktı, doğru kullanamadı. Tudor gelirken taraftar seviyordu. Kredisiyle geldi, kredisini çok kötü kullandı.

Video Hakem olayı, futbolun ana ruhunu bozabilecek bir yöntem; ama şu gol çizgisi tekniği uygulanabilir. Onu yapacağımıza tribünleri dolduracak şeyler üretmemiz lazım. İnsanları tribüne çekecek, oyunun adil oynandığını gösterecek bir yönetim anlayışı ve uygulamalar gerekli. Kötü seyirciyi kovacaksın, iyi seyircinin tribünlere gelmesini sağlayacaksın.

Beşiktaş Dış İlişkiler Sorumlusu Erdal Torunoğulları

Beşiktaş olarak 16 - 20 Temmuz tarihleri arası Çin'e gideceğiz. Orada ik tane maç yapmayı düşünüyoruz. Schalke kesin Lyon ile beklemedeyiz. Çin'deki hava durumuna göre karar vereceğiz. O dönemde Çin Ligi de devam ettiği için hatta belki bir Çin takımıyla da yapmayı düşünüyoruz.

Çin futbol açısından sonradan açıldı; ama şu anda gördüklerim sonucu kendi analizlerime göre Çin 2 - 3 yıla kalmaz Çin dünya futbolunda bir yere gelir. Bu kesin; çünkü şu anda çok büyük oyuncular transfer ediyorlar. Onların tecrübelerinden faydalanıyorlar, dünyanın çok önemli eğitimcilerini transfer ettiler. Neredeyse Hollanda'daki bütün eğitimciler şu anda Çin'de görev yapıyor. Bu demek ki Çin büyük bir yatırım yapıyor. Her yatırımın sonunda mutlaka sonuç alacaklardır. Dünya futboluna 3 yıl içerisinde damga vurur yani Çin.

Fenerbahçe'nin Efsane Futbolcularından Selim Soydan

Aykut Kocaman'a kocaman bravo; çünkü çok zor bir takımı aldı. Fenerbahçe'nin hem yönetim tarzında yaşadığı sorunlar hem de bu sene ortaya koyduğu oyunlar ve neticeler ortada.

Transfer konusunda bu sen bir ümit. Bundan evvel ki her yıl, hep vaatlerle geçti ve olmayacak futbolcular, olmayacak nedenlerle yollandı. Elindeki çok iyi oyuncuları kaybetti. Mesela Alex, Nani, Emre, Gökhan, Caner. Zor gelen oyuncu bunlar, maalesef çok kolay yollanıyor ve kimse de bir şey demiyor. Bu günah değil mi Fenerbahçe'ye. Bu isimler ayrıldığından beri Fenerbahçe camiası bu isimleri mumla arıyor. 

Yöneticilere küçük bir nasihatim olacak, yarın pişman olacağın lafı etme. Bu top yuvarlaktır, döner, nereden yer bulup nereye gideceğini kendi bilir. Yarın mahcup olursun. En önemli şey bu. Aziz Yıldırım bu iddialı lafları etmek durumunda kaldı; çünkü tutunacak bir dalı kalmadı. Bütün bunlara rağmen Aziz Yıldırım iyi işler yaptı; ama Ali Koç aday olacağım dediği zaman, "Sen iyi bir Fenerbahçelisin, buyur kardeşim" demesini beklerdim. Yine de Ali Koç'a mutlaka rakip olacaktır. Sen eğer kendin karar verir ayrılırsan çok daha büyük itibar kazanırsın. Bu çok zor bir karardır. Yoksa zor duruma kendi düşer insan. Aziz Yıldırım da çok güzel tesisler iyi şeyler yaptı, yapmadı değil; ama 19 sene, her sene şampiyonluk vaadiyle bu iş yürümez. 

Fenerbahçe kulübü, vurdu vurdu dibe geldi bu sene. Fenerbahçe'nin artık çok iyi top oynamasını bekliyor herkes. Çıkıp iyi oyna, maçı kaybet; ama iyi oyna. Mahkûm olma, korkma; çünkü sen Fenerbahçe'sin sen çıktığın zaman herkes senden zaten korkuyor. Herkesle kavga etme. Kavga sadece kötülük getirir.