“Ticaret savaşlarında ateşkes bitti, savaşa devam”

“Ticaret savaşlarında ateşkes bitti, savaşa devam”

Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Altay Atlı, Çin ile ABD ilişkilerini değerlendirdi.

Atlı, Çin ile ABD arasında süregelen ateşkes ve müzakereler döneminde, bir ticaret anlaşması ortaya çıkmaya başlamışken, ABD tarafından Çin'e karşı getirilen eleştiri sonrasında Trump yönetiminin vergileri yeniden yükseltmesiyle savaşın kaldığı yerden devam ettiğini ifade etti.

Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI TÜRK'e yaptığı açıklamada, "Ticaret savaşlarında ateşkes bitti, savaşa devam" ifadesini kullanarak, şunları söyledi:

"Çin'in taahhütlerini yerine getirmediğini öne süren Trump yönetimi, ABD'nin Çin'den ithal ettiği 200 milyar dolarlık ithalata karşılık gelecek şekilde vergilerin yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkarılması hamlesinde bulundu. Çin de buna karşılık hemen 60 milyar dolarlık ithalata karşılık gelecek şekilde kendisinin de 1 Haziran'dan itibaren vergileri artıracağını açıkladı. Her iki tarafa da zarar veren ve vermeye devam edecek olan bu savaş sürüyor. ABD burada biraz daha geniş bir alana sahip çünkü ABD Çin'den daha fazla ithalat yapıyor. Yıllık ithalat oranlarına bakıldığı zaman ABD'nin Çin'den aldığı 450 ilâ 500 milyar dolar iken Çin'in ABD'den aldığı ise 150 milyar dolar civarında."

"BU SAVAŞIN TEK ÇÖZÜMÜ, ORTA NOKTADA BULUŞMAK"

Rakamların çok çarpıcı oluşu nedeniyle buraya odaklanıldığını ancak savaşın gümrük tarifeleri dışında farklı cepheleri de olduğunun altını çizen Atlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni gündeme gelen ABD'nin Huawei firmasına ek kısıtlamalar getirdiği haberine göre, Huawei firmasının bundan sonra ABD'li üreticilerden parça almasının yasaklandı. Bazı haberler çok fazla gündeme gelmiyor ama önceki hafta bir başka Çin komünikasyon firması olan China Mobile'a yine ABD birtakım engellemeler getirdi. Dolayısıyla gümrük tarifeleri dışında bu konulardaki hamlelerin de artacağı ve savaşın kızgınlaşacağını ön görebiliriz. Geçen aylarda Çin tarafından bazı açılımlar vardı. Çin, yabancı yatırım kanununda düzenlemelere giderek, iyileştirmeler sağlayacağını, ABD'nin çok şikayetçi olduğu mecburi teknoloji transferi konusunun giderileceği ve hatta Çin'in ABD'den başta tarım olmak üzere daha fazla alım yapacağı açıklamıştı ve bunların da rafa kalkması sürpriz olmayacaktır. Atışmalar devam ederken hem iki ülke hem de tüm dünya bundan zarar görüyor. Her iki tarafın da birtakım ödünler vererek, ortada buluşması gerektiğine dikkat çekilirken atılan birkaç olumlu adımın ardından yine herkes siperlerine geri çekilerek, ateşe devam etmeye başladı. Bu savaşın bir çözümü, orta noktada buluşmak."

"KAYIPLAR, ABD SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEYEBİLİR"

ABD'de seçimlerin yaklaştığına dikkat çeken Altay Atlı, kayıpların artmasının seçimi etkileyebileceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Çin tarafına baktığımızda da ekonomik açıdan zor olan bu dönemde yeniden yapılanma sürecinden geçiyor, dolayısıyla Çin de zarar görüyor. Bugüne kadar iki ülke de ortada değil de biraz daha kendi tarafında buluşulabilir diye düşündü ama belli ki bu dilekleri gerçekleşmeyecek. Bu ticari savaştan ne kadar erken dönülürse, iki ülke ve küresel ekonomi açısından o kadar kârlı olacaktır."