“Ticaret Savaşı'nın ne kadar maliyetli olduğu anlaşıldı”

“Ticaret Savaşı'nın ne kadar maliyetli olduğu anlaşıldı”

Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Altay Atlı, Çin ile ABD ilişkilerini ve ABD Başkanı Donald Trump ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kim Jong-un görüşmesini değerlendirdi.

Atlı, iki gün süren görüşmelerden hiçbir sonuç alınamadığını belirterek, ele geçen tek bilginin görüşmelerin ardından Trump'ın yaptığı açıklama olduğunu ifade etti.

Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Altay Atlı, CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programına katıldı.

Trump'ın açıklamasında, karşılıklı şartların uyuşmaması nedeniyle anlaşamadıklarının yer aldığını kaydeden Atlı, şunları söyledi:

"Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti tarafı, ekonomik yaptırımların tamamen kaldırılması şartıyla, nükleer silahlarını kademeli olarak kaldırabileceklerini söylediğinde, ABD de ilişkilerin normale dönüşebilmesi için her şeyden önce onların nükleer programlarından vazgeçmeleri gerektiğini dile getirdi. Bu nedenle de ortada buluşamadılar. Geçen sene Singapur'da gerçekleşen zirvede en azından iyi niyeti ortaya koyan bir metin ortaya çıkmıştı. Buna göre her iki tarafın da yarımadaya barışın gelmesini istediği, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasını istediği üzerine, her ne kadar içi doldurulmamış olsa da bir metin çıkmıştı. İkinci zirveden beklentimiz, ilk zirvede hedef olarak ortaya koyulan konuların, ikinci zirvede artık bir ortak noktada buluşularak antlaşmaya varmasıydı. Ancak iki taraf arasında ciddi bir uçurum olduğu görülüyor. İki zirve arasında sekiz ay boyunca yapılan çeşitli görüşmelerin de hiçbir işe yaramamış. Hanoi'de bu uçurumun kapatılması bir yana, daraltılması açısından bile bir gelişme söz konusu olmadı. Bu durum, süreç açısından ciddi bir darbe bence ve Trump'ın aslında seçimlerden önce bir dış politika başarısına ihtiyacı var. Bundan sonraki süreç daha da zor olacak, dolayısıyla belki de iki tarafın da konumlarında biraz daha yumuşaması gerekiyor. Bu nükleer silahlardan arındırma ve ekonomik yaptırımların kaldırılması hususları, ön koşul değil de belirli bir süreç içinde kademeli olarak uygulanabilir fakat hemen şimdi dendiği zaman belli ki iki taraf arasında anlaşma olamayacak. En azından bu görüşmede, Kore Savaşını resmen sona erdirecek bir barış anlaşmasına yönelik bir adım atılabilse ve iyi niyetin bir üst seviyesinde gösterilebilse, diplomatik ilişkilerde karşılıklı olarak tam bir anlaşma gerçekleşmese bile süreç açısından faydalı olabilirdi. Bundan sonra herhangi bir gelişme olacaksa ancak böyle küçük adımlarla olacak çünkü büyük adım belli ki atılamıyor."

"Biraz daha çaba sarf ederek, orta yolda buluşmaları gerekecek"

ABD Başkanı Trump'ın, Çin'e uygulanan ek gümrük vergilerinin arttırılmasına ilişkin 1 Mart takvimli düzenlemeyi verimli görüşmeler sonrası erteleyeceğini duyurması sonrasında iki ülke arasındaki ticaret görüşmeleri hakkında Dr. Altay Atlı şöyle konuştu:

"Ticaret savaşlarında 90 günlük bir ateşkes vardı ve bu süre zarfında yapılan görüşmelerde, her iki tarafın da kendileri açısından bu işin ne kadar maliyetli olduğunu anladığını gördük. ABD'de seçimler yaklaşıyor ve ABD'nin birçok sektörü bu konu nedeniyle ciddi bir şekilde mağdur olmaya başladı.

Dolayısıyla her iki tarafın da bu konudaki mağduriyetleri göz önünde bulundurarak, biraz daha konumlarını yumuşatacaklardır, diye düşünüyorum. ABD'nin de Çin'in de haklı olduğu birçok konu var ancak sürecin bu şekilde ilerlemesi her iki tarafa da zarar veriyor. Belki de iki ülke de karşı tarafın ciddi bir geri adım atmasını bekledi. Her iki taraf da belirli bir yumuşama gösterdi ancak kimse de tam anlamıyla bir geri adım atmıyor. Biraz daha çaba sarf ederek, orta yolda buluşmaları gerekecek."