Tarık Akan CRI TÜRK'te Anıldı

Tarık Akan CRI TÜRK'te Anıldı

Türk sinemasının usta ismi Tarık Akan'ı kaybedeli bir yıl oldu. 16 Eylül 2016'da hayata veda eden Türk sinemasının usta ismi Tarık Akan, sadece yakışıklılığı ve oyunculuğuyla değil Cumhuriyetçi kişiliği ve onurlu duruşuyla hatırlanıyor.

CRI TÜRK usta sanatçının ölüm yıldönümünde onu unutmadı ve Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da Tarık Akan'ı yakın dostu bir diğer usta sanatçı Müjdat Gezen ve yine kendisini yakından tanıyan Sunay Akın ile andı.

"TARIK, AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN BİR İSİMDİ"

Usta sanatçı Müjdat Gezen konuşmasına Tarık Akan'ın ölüm yıldönümünde onu unutmadıkları için CRI Türk'e teşekkür ederek başladı. Yakın dostunu anlatırken sesi titreyen usta sanatçı Tarık Akan'ın ilkeli ve erdemli bir adam olduğunu vurgulayarak kendisine çok para getirecek işleri bırakıp daha seçici işlerde yer aldığını anlattı.  Tarık Akan'ın Cumhuriyetçi kişiliğinden, aydınlık çizgisinden hiçbir zaman sapmadığını dile getiren Gezen, Tarık Akan'ın eğitime verdiği önemin de altını çizerek Tarık Akan'ın kurduğu Taş Mektep'in üniversiteye en çok öğrenci veren okullardan biri olduğunu vurguladı.

Tarık Akan'ın insanları ayrıştıran değil birleştiren biri olduğunu ifade eden usta sanatçı Müjdat Gezen bunun Tarık Akan'ın cenazesinde bir kez daha görüldüğünü söyledi. Gezen " Tarık'ın arkasından konuşanların da cenazeden sonra biraz da olsa utanmış olmaları gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"AK PARTİ İKTİDARA GELMEDEN ÖNCE TERÖR BİTMİŞTİ, FETÖ ve IŞİD YOKTU"

Tarık Akan'ın son zamanlarda en çok hangi konuya üzüldüğü sorusunu da yanıtlayan Müjdat Gezen, ülkenin içinde bulunduğu duruma üzüldüğünü ifade ederek yargı ve OHAL örneklerini verdi. Türkiye'de OHAL'in neden olduğuna bakmak gerektiğini de ifade eden Müjdat Gezen Ak Parti iktidara gelmeden önce PKK'nın bittiğini, terörün ve FETÖ'nün olmadığını dile getirdi. Müjdat Gezen, kin ve nefretle oluşturulan bir sistemin ne Tarık Akan'a ne kendisine ne de onlar gibi düşünenlere uygun olmadığını anlattı.

Usta sanatçı Tarık Akan'ı yakından tanıyan isimlerden biri olan Sunay Akın'da CRI TÜRK'te Pano programında Tarık Akan'ı anlattı.

"BUGÜN ANA HABER BÜLTENLERİNDE İSİMLERİ ÖNCE GEÇEN KİMSE 50 YIL SONRA HATIRLANMAYACAK AMA TARIK AKAN HEP YAŞAYACAK"

Sunay Akın usta sanatçı Tarık Akan ile tanışıklığının Akan'ın eğitime kazandırdığı Taş Mektep sayesinde olduğunu ifade etti. Tarık Akan ile sadece siyaset değil edebiyattan tutun da ekonomi, yer bilimine kadar her şeyi konuşabildiklerini vurgulayan Akın, usta sanatçının çok yönlü kişiliğine dikkat çekti. Geçtiğimiz 3 Haziran'da ben Tarık Akan'ı gördüm diyen Sunay Akın, 3 Haziran'da Nazım Anması'nda Moskova'da Nazım'ın Mezarına oyuncu Rutkay Aziz'in Tarık Akan'ın toprağını getirdiğini ve Nazım'ın mezarındaki topraktan da alıp Tarık Akan'ın mezarında götürmek üzere bavuluna koyduğunu anlattı. " Tarık Akan ile Nazım Hikmet yan yanaydı" diyen Akın Tarık Akan ve Nazım Hikmet'in ölümsüz olduğunu söyledi.

Ölümünün üstünden bir yıl geçse de Tarık Akan'ın ölümsüz olduğunu dile getiren Sunay Akın bundan 50 yıl sonra ana haberlerde dinlenilen kişilerin hatırlanmayacağını ama Tarık Akan'ın her zaman hatırlanacağını vurguladı. Tarık Akan'ın gerçek bir sanatçı olduğunu, duruşunu hiçbir zaman bozmadığını ve gerçek sanatçıların da böyle olması gerektiğini söyleyen Akın, siyaseti gerçekten hazmetmiş, gerçek devlet adamlarının, gerçek siyasetçilerin de sanatçıların bu duruşa sahip olması gerektiğini de bileceğini sözlerine ekledi.