“Tarafların orta noktada buluşması gerekiyor”

“Tarafların orta noktada buluşması gerekiyor”

Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Altay Atlı, Çin'deki "İki Toplantı" sürecini ve yabancı yatırım yasasında yapılacağı açıklanan temel sistem değişikliğini değerlendirdi.

Atlı, hükümetin çalışma raporunda ekonomik konuların ağırlıklı olduğunu ve birkaç ay önce Komünist Parti'nin yaptığı toplantılarda da ekonominin karşı karşıya olduğu ciddi risklerden bahsedildiğini ifade etti.

Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Altay Atlı, CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programına katıldı.

Hükümetin çalışma raporundaki hedefin 6 ile 6,5 arasında açıklandığına dikkat çenen Atlı, şöyle konuştu:

"Bu hedef, hükümetin orada ekonomiye bakış açısı hakkında ipucu veriyor. Ayrıca yabancı yatırım konusu, özellikle Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşları ile ilgili. Yabancı yatırım ortamının iyileştirilmesi hususunda, örneğin teknoloji transferi konusundaki birtakım kuralların gevşetilmesi, yabancı yatırımcının teknolojisini paylaşması esnasındaki yükümlülüklerinin azaltılması aslında hep ABD tarafının şikâyet ettiği konulardır. Yani yatırım ortamı aslında biraz da ABD'nin söylediği şekilde iyileştirilecek çünkü ticaret savaşı her iki tarafa da zarar vermeye başladı, dolayısıyla tarafların orta noktada buluşması gerekiyor. Çin de ABD tarafının endişelerine somut bir cevap vererek, bu orta noktaya doğru bir adım atmış oldu. Ekonomideki riskler tartışıldı ve bazı somut önlemler dile getirildi. Örneğin, çalışma raporunda vergilerde yaklaşık 2 trilyon yuan indirime gidilerek, ekonomik aktivitenin canlandırılması gibi maddelere yer verilmişti. Ancak genel olarak değerlendirdiğimizde, Çin ekonomisi ciddi bir süreçten geçiyor ve ABD ile arasındaki ticaret savaşları, bu süreci daha da karmaşıklaştırdığı için Çin'in bu konuda adımlar atmak istediğini görüyoruz."

Toplantılarda 'Made in China 2025'ten Neden Hiç Bahsedilmedi?

'Made in China 2025' programından bahsedilmemesi enteresandı. 'Made in China', 2025'e kadar belirlenmiş 10 sektörde üretimin her aşamasındaki teknoloji içeriğini artırarak, Çin'in bir dünya lideri olmasını hedefleyen bir girişimdir. Bu proje de bence Kuşak ve Yol girişimi kadar önemli ve Çin'in mevcut durumundaki ekonomik dönüşümünü de çok iyi ifade ediyor. Çin bundan vazgeçmiş olamaz çünkü zaten bu teknolojik atılımı yapmak zorunda ve uygulamalara başladı. Mesela 5G teknolojilerinde Çin'in bu alanda bir adım önde olduğunu konuşuyoruz. Belki de bundan hiç bahsedilmemesi, ABD'nin endişelerine bir cevap olabilir çünkü ABD burada da Çin'i bir tehdit olarak algılayıp, öne sürüyordu. 'Made in China' projesinin içeriğinde fazla bir değişiklik olmamasına rağmen, küresel ekonomide oluşan endişeleri gidermeye ve Çin'in burada iyi niyetini göstermeye yönelik, orta noktada buluşmak için bir adım attığını ve ABD'den de aynı şekilde karşılık beklediğini gösterir."