Sporun Nabzı Süper Spor Saati'nde Atıyor

Sporun Nabzı Süper Spor Saati'nde Atıyor

MHK eski başkanı Ertuğrul dilek, Türkiye Spor Yazarları Derneği Eski Başkanı Naci Arıkan ve Sözcü Gazetesi Yazarı Cevat Kol, Hayri Hiçler'in hazırlayıp sunduğu Süper Spor Saati programına katıldılar.

 

MHK Eski Başkanı Ertuğrul Dilek

Hayri Hiçler: Pazar günü oynanan ve 4-1 kazandığımız Kosova maçı sonrası Fatih Terim'in konuşması sizi tatmin etti mi?

Ertuğrul Dilek: Etmedi, etmemeli de yani. Ortada bir şey var, niye açıklanmıyor? Dünkü mesele değil bu. Bir yerden bu işe neşter vurup bitirmeleri lazımdı.

Hayri Hiçler: Bu bir para değil, prensip meselesi diyorlar. Ben adım gibi biliyorum yüzde yüz para meselesi. İsviçre'nin gruptan çıkma primine baktım, 11 Bin Euro. Polonya 10 Bin Euro. İsveç 26 Bin Euro. Almanya da bile 40 Bin Euro. Bizim verdiğimiz primleri bunlar dünya şampiyonu olduğu zaman bile almıyorlar. Biz niye böyle uçuk kaçık rakamlar veriyoruz?

Ertuğrul Dilek: Bol para var, veriyorlar; ama bol parayı başka yerlere sarfedin buraya sarf etmeyin. Avrupa'da finallere katılırsan veriyorlar. Oynadığı maçlarda sonunda katılamamışsa hiç bir şey vermiyor. Maç başına böyle prim verildiği görülmemiş bir şey.

Hayri Hiçler: Bir başkan olarak başkan olarak giriyorsun, "Bu maçı 350 yaptım." diyorsun! Hangi hakla? Senin yönetim kurulun yok mu, federasyon bir kişinin ağzından çıkanla mı yönetiliyor?

Ertuğrul Dilek: Kurul var, 15 üye var. Bunu kararını verecek onlardır. Kulüp gibi yönetilemez milli takım.

Hayri Hiçler: Uçakta edilen laf var. Adresi, gittiği yer belli. Buna rağmen iki taraftan çıt yok.

Ertuğrul Dilek: Arda'nın yaptığını hiç kimse tasvip etmez. Doğru bir şey değil, saygısızlık. Buraya Arda'yı getiren sebepler ne acaba. Buraya kadar niye geldi bu iş. Başka suçlular yok mu yani. İşte buraya eğilmiyoruz, birisine yükleniyoruz; ama yine de yaptığı hareketi ayıplıyoruz.

Hayri Hiçler: Bizim grupta zaten Hırvatistan, İzlanda, Ukrayna takım. Bunları yenmedikten sonra, 2 Kosova galibiyetiyle cebine 150 Bin indirmeye ne hakkın var ki?

Ertuğrul Dilek: Hiç hakkı yok, helal edilecek bir para değil.

Hayri Hiçler: Bu video hakem uygulaması yeni sezonla başlar mı, yoksa o da ortada mı kalır?

Ertuğrul Dilek: Diyorlar ki Ocak ayında başlar. Yetişeceği kanaatinde değilim. Avrupa'da bir Almanya bir İtalya bu işin içinde. Hakem bir maçta diyelim ki, dört kere video hakeme gitti, bir maçta da hakem hiç videoya gidilmeden maçı bitirdi. Giden hakem, gitmeyen hakem meselesi de tartışılır olacak.

Türkiye Spor Yazarları Derneği Eski Başkanı Naci Arıkan

Hayri Hiçler: Uçaktaki gazeteci futbolcu olayında acaba Spor Yazarları Derneği olarak yeterince tepki verdiğine ve olayı ortaya koyabildiğine inanıyor musun?

Naci Arıkan: Sadece derneğe yüklemek yanlış olur. Kim tepki verdi? Sanki olay sıradan bir meseleymiş gibi kapatıldı gitti. Misafir bir gazeteci. Davet edenler de Yıldırım Demirören ile Fatih Terim. Misafiri istediğiniz kadar beğenmeyin yine de ona evinizde bir saldırı düzenleyemezsiniz. İşin büyük boyutu bu. Fatih Terim, önce arkada hostesler ve yolcular arasında bir tartışma çıkmış gibi anlatıyor. Duymamasına imkan var mı? Basın toplantısında daha sonra lafı yuvarlayarak konuşması da hiç hoş olmadı Fatih Terim'in. Bunu Türkiye Spor Yazarları Derneği kınasa ne olacak? İşin ahlaki yönünü biz anlatamayız ki tam olarak. İş kopmuş. Bugün de çözülmüş değil bu işler. Bakarsınız çok yakın zamanda Arda milli takıma gelir, belki Fatih Terim'le kucaklaşır veya Fatih Terim ayrılır.

Hayri Hiçler: Ülke değerlerini de bir anda harcamak olmaz, işte sahip çıkalım." gibi sözler başladıysa sizin bahsettiğiniz gelişmeye gider bu olay. Hangi değer? Adamlık diyorlar. Kalkmış ben adamım diyor. Hayatta her şey olabilirsin; ama adam olmak başka bir şey!

Naci Arıkan: Fazla koruma altına alıyoruz bu tip insanları biz.

Hayri Hiçler: Yeni sezon öncesi transfer gelişmelerini nasıl görüyorsunuz?

Naci Arıkan: Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'ye ikinci defa gelmesi belki Kocaman açısından güzel; ama taraftar açısından pek iyi değil. Çünkü; başkan, onu bir defa taraftarın gözünden düşürmüştü. Ben varken buraya gelemez bir daha demişti. Aykut hocanın daha dakika bir gol bir. Valbuena 33 yaşında ve 3 yıllık anlaşma yapıyorsunuz. Verdiğin para 13 Milyon Euro'ya yakın bir para. Yazık günahtır. Günü kurtarmak için mi uğraşacaksın bu işte. Bu transferlerden şunu çıkarıyorum. Aziz Yıldırım, karşısında Ali Koç çıktı ya, günü kurtarmak için bu sezon yaşına başına bakmadan bu senelik oynasın da giden parayı boşver sonrası beni ilgilendirmiyor. Beni 2018'de kurtarsın ben yine başkanlığa aday olayım derdinde. Alacaksan bu paraların onda birine yüzde birine al gençleri, yetiştir, ilerisi için Fenerbahçe'ye kale gibi bir takım yap. Böyle bir anlayış yok, sadece günü kurtarıyor Fenerbahçe.

Galatasaray'da Sabri olayı var. 15 yıl size hizmet etmiş, 500'e yakın maçta oynamış, 15 defa kupa kaldırmış ve yaşı da 32. Sabri'nin çok iyi oynadığı maçlar sayısız ama 15 yılda çok kötü oynadığı maç 10 kadardır. Her zaman cankurtaran olmuştur. Her zaman bir ihtiyaç duyulmuştur kendisine. O kadar bek alınmıştır; ama o varken hiçbir bek, o sağ kanatı ele geçirememiştir kendisinden. Ona bir defa yanlış yapılmıştır. En azından elinizde dursun zaten çok para istemiyor ki. Dursun, belki sizin planlarınız tutmayacak yine Sabri'ye muhtaç olacaksınız. Çok yanlış.

Hayri Hiçler: Bu iki kulüp bu kadar yanlışla birlikte yaşarken, Beşiktaş sizce üçüncü şampiyonluğa da ulaşabilir mi?

Naci Arıkan: Ulaşır. Aboubakar konusunda mutlaka bir çözüm bulunmalı. Bunun yanında bir de Şenol Hocayı fazla üzmemesi gerekir. Görünen o ki bu kadroyu korusun, bir tane iyi bir stoper alsın bir de orta sahaya birisini alsın, Beşiktaş'ın elinden bu şampiyonluğu bence kimse alamaz.

Sözcü Gazetesi Yazarı Cevat Kol

Hayri Hiçler: Trabzon'un borcunu söyler misiniz? Bir de hakikaten 30'un üzerinde bir futbolcu satamama durumu var mı? Ne kadar elden çıkaramadığı oyuncu sayısı?

Cevat Kol: Trabzonspor'un resmi kayıtlardaki borcu 674 Milyon TL. Trabzonspor'un kaynaklarına bakarsanız her yıl 50 Milyon TL ödemeye kalksa, bir tasarrufa girse 15 yıla ihtiyacı var. Trabzonspor'un gelir kaynakları, 4 büyükler içerisinde en az olanı. Borçlara baktığınız zaman kafa kafaya. Trabzonspor oynadığı stadın adına bir sponsor bulsa bile o sponsorun geliri stadyumun giderini karşılamıyor. Şu an elinde 40'ın üzerinde oyuncu var.

Hayri Hiçler: Genel tavır nasıl, yeni sezona nasıl bakıyor basın?

Cevat Kol: Herkes transfer bekliyor; ama umudu yok.