Şirketler Brexit Öncesi Alarm Veriyor

Şirketler Brexit Öncesi Alarm Veriyor

2016 yılındaki referandumda onaylanmasından bu yana, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına geri sayım sürerken, işletmeler alarm veriyor. Ancak bu hafta, Brexit'ten çıkış tarihi olan 29 Mart yaklaşırken milletvekillerinin herhangi bir plan üzerinde anlaşamamaları üzerine, bazı işletmeler harekete geçmeye karar verdi.

Airbus ve Bentley, bir "katil" ve "utanç" anlaşması olmayacak Brexit için olasılıklar arıyor. Brexit nedeniyle çıkan aksaklıklardan endişe duyan Sony, Avrupa merkezini Surrey'den Hollanda'ya taşıyacağını açıkladı. Diğer şirketler öfkeyle malzeme stoklarken, memurlar acil durum düzenlemelerine hazırlanmak için çaba sarf ediyorlar.

Airbus, İngiltere'nin Avrupa Birliği'ni anlaşma yapmadan terk etmesi durumunda, fabrikalarını başka bir yere taşıyacaklarını açıklayarak, bir sonraki büyük yatırım kararına geldiğinde, İngiltere'nin listede olmayacağını açıkça belirtti.

Birçok önemli marka da anlaşmasız bir Brexit'in risklerinin ve kendilerinde yaratacağı zararın büyüklüğü konusunda hemfikirler. 

Politikacıların 29 Mart'tan önce bir anlaşmaya varmaları beklenirken, analistler işletmelerin zamanının tükendiğini söylüyor. Bu güvencesiz vaziyet de zaten ekonomiye zarar veriyor.

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü'ndeki İngiliz Makroekonomik Araştırma Başkanı Amit Kara, geçen yılın ortasına kadar olan süreçte verimin yüzde iki ila üçünün kaybedildiğini söylüyor.

İngiliz Sanayi Konfederasyonu tarafından bu hafta yayınlanan bir araştırmaya göre, üreticiler, belirsiz siyasi ve ekonomik koşullarda yatırım yapmak konusunda giderek daha isteksiz davranıyor.

İngiliz taşımacılık sektörü, parçalarının büyük bölümünü Avrupa Birliği üyesi ülkelerden ithal ediyor ve ürünlerinin büyük bölümünü de bu ülkelere satıyor. Airbus geçen yaz, Brexit'in sonuçlanmamasının haftalık bilançosunun haftada 1 milyar dolardan fazla olabileceği konusunda uyarmıştı.

Parlamento, Başbakan Theresa May'ın Brexit'in planını geçen reddettiğinden beri, milletvekilleri alternatif planlar sunuyor. Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılığı reddeden May, bu olasılık yerine milletvekillerinin onu destekleyeceği konusunda kumar oynadı.

İngiliz Sanayicileri Konfederasyonu Genel Müdürü Carolyn Fairbairn, "İngiltere, anlaşmasız bir Brexit'e hazır değil ve olamaz." diyor.

Şirketler, yer buldukları takdirde, parça depolamayı planlıyor (İngiltere Depolama Birliği ise depoların dörtte üçünün çoktan dolduğunu açıkladı) zaten birçok şirketin depolama yapacak parası da yok.

İngiltere'deki Avrupa Değişim Merkezi isimli araştırma grubu, bir anlaşma yapmadan AB'den ayrılmanın İngiltere'de kişi başına düşen  gayri safi yurt içi hasılayı 10 yılda yüzde 8,7'ye kadar azaltabileceğini hesapladı.

Sussex Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, Britanya'daki doğrudan yabancı yatırım henüz referandum gerçekleşmemiş olmasına rağmen yüzde 19 daha düşük oranda seyrediyor.

Zaman içerisinde bir anlaşmaya varılsa bile, tartışmanın kargaşası bile kalıcı bir etki bırakacak.

Kara'ya göre, İngiliz ekonomisi için tek zorluk Brexit olmayabilir. Kara, küresel ekonominin zaten yavaşladığını ve Brexit gibi bir şokun da İngiltere özelinde bu yavaşlamayı daha da büyüteceğini söylüyor ve ekliyor: "Bu, tek ülkede savaşacak gücü olan bir ülkenin durumu gibi. Eğer ikinci bir cephede daha savaşmaya kalkarsak, birçok ülkeden çok daha savunmasız duruma düşeriz."

Kaynak: The New York Times