Sinemanın Lanetlileri: Eleştirmenler!

Sinemanın Lanetlileri: Eleştirmenler!

Sinema eleştirmeni Tunca Arslan Kırmızı Kedi Kitabevin'nden çıkan "Eleştirmenleri Vurun- Sinemanın Lanetlileri"  adlı yeni kitabını CRI TÜRK'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da anlattı.

"ELEŞTİRİ SİNEMANIN VİCDANIDIR" 

Tunca Arslan, kitabında eleştirmenlerin geçmişten günümüze maruz kaldığı eleştirileri, tehditleri, hakaretleri anlatıyor. Eleştirmenlerin, sanki bir filmi sadece karalamak için eleştiri yapıyormuş gibi muameleye maruz kaldığını ifade eden Arslan, eleştirinin aslında sinemanın vicdanı olduğunu ve eleştirmenlerin yaptığı şeyin aslında bu işi daha da geliştirmek ve ilerletmek amacını taşıdığını dile getirdi.

"HINCAL ULUÇ BUNU ÇOK YAPIYOR!"

Tunca Arslan CRI TÜRK'te yayınlanan Pano 'da Irmak Hekimoğlu'nun "herkes eleştirmen olabilir mi?" sorusunu da cevapladı. Sinema eleştirmenliği için yeterli sinema bilgisine sahip olmanın önemini vurgulayan Tunca Arslan özellikle filmleri karşılaştırabilmek adına da bu konunun altını çizdi. Arslan, kendisinin filmleri hem estetik hem de hikâye açısından değerlendirdiğini anlattı.  Eleştirmen olmadan eleştirmenlik yapan isimleri de değerlendiren Arslan "onları dekatloncu atletlere benzetiyorum" dedi. Eleştirmenler hakkında söylenenler içinde en çok ifade edilenin "bir eleştirmen bir filmi kötülüyorsa o film iyidir, iyi diyorsa kötüdür" tarzı yaklaşım olduğunu vurgulayarak bunu en çok yapan ismin de Hıncal Uluç olduğunu ifade etti. Arslan, bu yaklaşımın da eleştirmenlere haksızlık olduğunu belirterek herkesin eleştiri hakkı olduğunu vurguladı. Tunca Arslan "ancak bu eleştirmenleri eleştirmeden yapılmalı" diye konuştu.

TuncaArslan-2

"SADECE YAPICI ELEŞTİRİYE AÇIKLAR"

Yönetmenlerin, yapımcıların kısacası eleştirmenlere karşı olan herkesin aslında bunu bu şekilde de dile getirmediğini vurgulayan Arslan "eleştiriye tabii ki açığız ama yapıcı olması kaydıyla" ifadelerini kullandıklarını söyledi. Arslan, "olumlu eleştiri yapıp, filmi poh pohladığınızda başınız ağrımıyor" ifadelerini kullandı.

"GALADA FİLMDEN ÇIKAN ELEŞTİRMEN OLMAZ"

Tunca Arslan, CRI Türk'te katıldığı Pano'da Irmak Hekimoğlu'nun "eleştirmenler hep masum mu?" sorusunu da yanıtladı. İsim vermeden bazı eleştirmenleri de eleştiren Arslan, özellikle galaya bir filmi izlemeye giden eleştirmenin filmin yarısı bile gelmeden filmden çıkma lüksü olmadığını vurgulayarak "eğer eleştirmensen bir filmin ilk on dakikasını izleyip çıktıktan sonra o filmin tamamı hakkında yorum yapamazsın" dedi.