Sık duyulmayan bir hastalık; Aort anevrizması

Sık duyulmayan bir hastalık; Aort anevrizması

Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, CRI Türk Türkiye'de yayınlanan "Doktorla Randevu" programının konuğu oldu. Prof. Dr. Arbatlı, halk arasında pek de bilinmeyen bir hastalık olan aort anevrizmasını anlattı.

"Aort vücudumuzdaki en büyük atardamarımızdır, bütün kan akımı trafiğini yönlendirir. Kalpten çıkarak göğüs boşluğu içerisinde ilerleyip, diğer iç organlarımızın kanlanmasını sağlayıp, karın bölgesinden bacaklarımıza doğru ayrılan bir damar yapısıdır. Bu damardan dakikada 5-7 litre, efor anında 20 litre kadar kan akımı söz konusu olabiliyor." ifadeleriyle aortun tanımını yapan Prof. Dr. Harun Arbatlı, aortun da bazı hastalıkları olduğunun altını çizerek "aort anevrizması"na dikkat çekti.

Prof. Dr. Arbatlı, "Aort anevrizması, aortanın genişlemesidir. Bu genişleme selim seyredebilir ama genellikle yüksek basınca maruz kalındığında, yaş ilerlediğinde, damar yapısı bozulduğunda hızla ilerleyip ciddi problemlere yol açabilir; kanamaya sebebiyet verebilir. Bunun yanında "diseksiyon" denen çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Diseksiyon, tabakaların birbirinden ayrılması anlamına geliyor. Bunu ceket kolunun astarının yırtılması olarak düşünebiliriz. Bu durumda kan gideceği yolu bulamıyor." açıklamasını yaptı.

Aort anevrizmasının yaş ile alakalı olduğu ve olmadığı durumlar olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Harun Arbatlı, "Doğumsal bazı anormallikler varsa çok erken yaşlarda karşılaşılabilir. Mesela 'Marfan sendromu', bu tür yapıda insanlarda eklemlerde gevşeklik, gözde görme kusuru, lenslerin dejenere olması, çeşitli iskelet anormallikleri ve uzun boyla karakterizedir. Çok uzun boylularda görülür. Böyle durumlarda çok erken yaşlarda görülebilir. Ama böyle bir anormallik yoksa genellikle 50 yaşında üzerinde görülür. Sigara içmekle çok alakalı bir durumdur. Özellikle sigara içen erkeklerde çok sık rastlanır." diye konuştu.

AORT ANEVRİZMASINDAN NASIL KORUNURUZ?

Anevrizma genetikse erken tanı dışında yapılabilecek çok fazla bir şey olmadığını söyleyen Prof. Dr. Arbatlı, genetik değil ise sigara kullanmamak ve tansiyonu kontrol altında tutmanın yararı olacağını kaydetti.

NASIL BELİRTİ VERİR?

Aort anevrizmasının genellikle belirti vermediğini, belirti verdiği takdirde ise bunun; çevre dokuya baskı, yutma güçlüğü, yemek borusuna baskı, ses kısıklığı, karın ağrısı, sırt ağrısı şeklinde kendini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Arbatlı, birden göğüsten başlayıp sırta ve karına yayılan ağrının da hastaların sıkça dile getirdiği şikâyetler arasında olduğunu söyledi.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/SRqCXSGFtwU