Sibel Özdemir'den 70. yıl mesajı

Sibel Özdemir'den 70. yıl mesajı

CHP İstanbul Milletvekili, AB Uyum Komisyonu Üyesi ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) TBMM Kanadı Eş Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özdemir, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla CRI Türk Türkiye için özel açıklamada bulundu.

Özdemir açıklamasında;

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Çin Halk Cumhuriyeti Devleti arasında siyasi ilişkiler, ekonomi, ticaret, kültür, eğitim, ulaşım ve altyapı başta olmak üzere son yıllarda birçok alanda gerçekleşen iş birliklerini olumlu karşılıyor ve dostane ilişkileri destekliyoruz. Asya'nın iki ucunda bulunan iki önemli ülke arasındaki büyük potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi, stratejik iş birliğinin güçlendirilmesi ve bölge barışının sağlanması yönündeki tüm adımları değerli buluyoruz.

Türkiye ile Çin arasında İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve Deniz İpek Yolu girişimlerinin 'Orta Koridor' projesi ile uyumlaştırılması girişiminin güçlendirilmesini önemsiyoruz. Devam etmekte olan dostane ve ticari ilişkilerin devamlılığı konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisindeki en büyük ikinci parti konumunda olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak, üzerimize düşen sorumluluğu bugüne kadar hassasiyetle yerine getirdiğimiz gibi bundan sonra aynı kararlılıkla devam edeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Çin Halk Cumhuriyeti Devleti arasındaki güven ve iş birliğinin arttırılması ve zenginleştirilmesi söz konusu olduğunda, bölge ve dünya barışına ve istikrarına katkı sağlanması söz konusu olduğunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzun altını çiziyor, 1 Ekim Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yılını kutluyor, tüm Çinli dostlarımızın bu önemli gününü tebrik ediyoruz." ifadelerine yer verdi.