“Shanghai İşbirliği Örgütü, Turan Hayalinin Gerçekleştiği Bir Projedir”

“Shanghai İşbirliği Örgütü, Turan Hayalinin Gerçekleştiği Bir Projedir”

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Doğu Perinçek, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu CRI TÜRK ÖZEL'e konuk olarak, 9 ve 10 Haziran'da Çin'in ev sahipliği yapacağı Shanghai İş Birliği Örgütü Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'den Çin'i yakından takip eden politikacıların başında gelen ve programına Shanghai İş Birliği Örgütü'ne katılmayı dahil eden tek partinin genel başkanı Perinçek, dünya ekonomisi üretim ağırlığını artık Shanghai İş Birliği Örgütü üyesi olan ülkelerin taşıdığını dile getirdi. Çin'in dünyadaki büyümenin yüzde 39'unu gerçekleştirerek, dünyanın büyümesine en çok katkıda bulunan ülke olduğunu belirten Doğu Perinçek Şunları söyledi; "ABD, dünyanın büyümesine ancak yüzde 16 katkı sağlayabiliyor. Shanghai İş Birliği Örgütü'ne Hindistan'ın da katılmasıyla, dünya ekonomisinin büyümesine yalnız Çin ile Hindistan'ın katkısı yüzde 58'dir. Ayrıca bu ülkeler, inovasyon, yaratıcılık, yapay zekâ, icadlar, sanat ve kültür alanlarında artık dünyanın lokomotifi haline geldiler.

Doğu Perinçek:

"Shanghai İş Birliği Örgütü, Turan Hayalinin Gerçekleştiği Bir Projedir"

Shanghai İş Birliği Örgütü, dünyanın geleceğinde hem ekonominin hem de dünya barışının gelişiminde ve korunmasında çok büyük önem taşıyor. Türkmenistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetleri'nin orada olması da Türkiye açısından önemlidir. Shanghai İş Birliği Örgütü, bir anlamda Turan denen hayalin de oluştuğu bir proje olarak da kendisini gösteriyor".

"Dünya Barışını Tehdit Eden ABD ve İki Odak"

Dünya barışını tehdit eden ABD ve iki odak olduğunu belirten Perinçek; "Bu tehdit unsurlarından biri Batı Asya'da İran ve Türkiye'ye yönelik tehditler ve Doğu Akdeniz'den İsrail, ABD, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın yaptığı askeri tatbikatlardır. İkinci tehdit de Güney Çin Denizi ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yöneliktir. Bu durumda Batı Asya Ülkelerinin birliğinin ve Shanghai İş Birliği Örgütü'nün ABD tehditlerine karşı sağlam durması ve gerekli ittifakların oluşturulması, dünya barışının korunmasının garantisi oluyor" şeklinde konuştu.

Doğu Perinçek:

"HDP ile Birleşerek Akp'yi Yıkmak, Bir İhanet Stratejisidir"

HDP'nin meclise girmesinin AK Parti iktidarını yıkmak için şart olduğu tartışmaları hakkında Doğu Perinçek şunları söyledi; "eğer baş düşman Erdoğan derseniz, ABD ile Türkiye'nin bölünmesi peşinde koşan PKK ve FETÖ ile iş birliğine doğru yuvarlanırsınız. Türkiye ekonomisini borç batağına sürükleyen, ABD'nin dayattığı Kemal Derviş ekonomisidir. Üretim ekonomisine geçebilmek için zaten ABD'nin dayatmasının üstesinden gelmek zorundayız. Güvenlik konusunda, Türkiye'yi bölmek isteyen ve PKK'ya beş bin tır silah veren, İsrail ve Yunanistan ile birlikte Güney Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'de askeri tatbikatlar yapan yine ABD. Dolayısıyla Türkiye'ye karşı tehditleri doğru saptamak lazım. Erdoğan düşmanlığı, bazı gözleri kör ediyor ve ABD ile birleşerek düze çıkmayı hedefleyen projeler mevcut. ABD ile birleşmenin şartı da PKK ve HDP ile seçim ittifakları kurmak ve HDP'yi meclise sokmaktır. HDP ile birleşerek AKP'yi yıkmak, bir ihanet stratejisidir. HDP'yi meclise ya da hükümete sokmak ise Tayyip Erdoğan'ı yıkma projesi değil, tersine onu yeniden üretme projesidir.

 Kamil Erdoğdu