Selçuk Çolakoğlu'ndan 70. yıl kutlamalarına özel değerlendirmeler

Selçuk Çolakoğlu'ndan 70. yıl kutlamalarına özel değerlendirmeler

Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü kutlamalarını CRI Türk Türkiye için değerlendirdi.

70'inci yıl kutlamalarının yurt içinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde büyük bir coşkuyla kutlandığını söyleyen Selçuk Çolakoğlu, 1 Ekim sabahı Beijing'deki askeri geçit töreni ve gösterilerin 70 yıllık gelişimi gözler önüne koyduğuna değindi.

"DÜNYA XI'NİN KONUŞMASINA ODAKLANDI"

1 Ekim kutlamalarında dünya kamuoyunun Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasına odaklandığını belirten Çolakoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Xi Jinping'in konuşmasını ana hatları ile değerlendirecek olursak, öncelikle Çin'in 70 yılda nasıl bir dönüşüm sergilediğini özetledi. Altyapısı yeterince gelişmemiş ve yoksul bir ülke konumundan güçlü bir ekonomiye nasıl gelindiğini konuşmada çok iyi vurgulandı. Ayrıca, 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın ilk yarısında siyasi bölünmüşlük ve yabancı güçlerin etkisi altında sıkıntı yaşayan bir Çin'den, nasıl dünyanın saygı duyduğu bir ülke haline gelindiğinin altı çizildi. Xi'nin dile getirdiği bir diğer konu ise "Tek ülke, iki sistem" ilkesi altında Hong Kong ve Macao ile gerçekleştirilen başarılı birleşme modelinin Taiwan Boğazı'ndaki entegrasyona uygulanabileceği konusu oldu."

"BARIŞCIL İFADELER ÖN PLANA ÇIKTI"

Xi'nin konuşmasında 70 yıllık süreçte elde edilen kazanımların yanı sıra geleceğe dönük söylemlerinde geniş yer kapladığını kaydeden Çolakoğlu," Özelikle 'Çin Rüyası'nın gerçekleştirilmesi konunda önümüzdeki dönemde kararlı adımların atılacağını, bu konuda Çin'in ekonomi olarak dünyaya bir model oluşturma ve kendi çıkarlarını korumak adına savunma sanayi teknolojisini daha da geliştireceğinin sinyalleri verildi. Ancak, ordu ve savunma sanayisindeki gelişimin, diğer üçüncü ülkelere bir tehdit olmadığını ve ulusal çıkarların söz konusu olduğunun altını çizen Xi, dünyadaki barış entegrasyonun inşası için kullandığı barışçıl ifadeler ile ön plana çıktı." dedi. 

ÇOLAKOĞLUN'DAN 70. YIL MESAJI

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70 yılda büyük ekonomik başarılara imza attığını anımsatan Çolakoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

"Küresel sorunların diplomasi ve diyalog ile aşılması konusunda Çin şimdiye kadar önemli bir model ortaya koydu. Çin'in 70 yılda elde ettiği bu uluslararası başarı ve kazanımların diğer ülkeler içinde bir örnek teşkil etmesi dileğiyle."

Haber: Mehmet Emre Öztürk