Selçuk Çolakoğlu: Çin ve ABD Uzlaşması Dünyayı Rahatlattı

Selçuk Çolakoğlu: Çin ve ABD Uzlaşması Dünyayı Rahatlattı

"Tarihte Bir İlk"

Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, ABD ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin, Kore Yarımadası sorununun siyasi çözüm sürecini hızlandırmalarına, Çin'in destek vermeye devam edeceği yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Çolakoğlu, daha 2018 başında aralarında bir çatışma olasılığından söz edildiği düşünülürse, 2018 yılının ortasında Kore Yarımadası çözüm sürecinin bu kadar hızla ilerlemesinin beklenmiyor olduğunu dile getirdi. CRI TÜRK FM'de Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında Selçuk Çolakoğlu 2018 yılında gerçekleşen gelişmeleri şu şekilde özetledi; "Önce Kore Cumhuriyeti'ndeki Kış Olimpiyatı'na Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti liderinin kız kardeşinin katılması, ardından kuzey – güney zirvesinin gerçekleştirilmesi ile Donald Trump ve Kim Jong-Un'un uzlaşacağına dair haberler çıkmaya başladı. Sonrasında bu haberler kesinlik kazandı ve bu sürecin gelişiminde Çin'in de rolü büyüktür. Son iki aylık dönemde Kim Jong-Un iki kez Çin'i ziyaret ederek, Xi Jinping ile görüştü. Son anda bir aksilik çıkmazsa, tarihte bir ilk gerçekleşecek ve  Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri ile ABD lideri 12 Haziran'da Singapur'da görüşecek".

"Libya Modeli Örneği Sinirlendirdi"

Çolakoğlu, 12 Haziran'da gerçekleşecek olan zirveye kadar Çin'in, Kore Cumhuriyeti'nin ve diğer aktörlerin desteğinin önemli olduğuna, ABD başkanının yeni ulusal güvenlik danışmanı John Bolton'un ortaya attığı Libya modeli örneği ile ilgili bazı riskler olduğuna dikkati çekti. Selçuk Çolakoğlu,  şöyle devam etti; "Libya lideri Muammer Kaddafi'nin 2003'te elindeki nükleer silahları teslim etmesi karşılığında uluslararası yaptırımlardan kurtulmuştu ancak 2011 yılında NATO destekli bir operasyonla iktidardan indirilmiş ve hayatını kaybetmişti. Bu nedenle Libya modeli örneği Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti hükümetini sinirlendirdi ve ABD Libya modelinde ısrarcı olursa 12 Haziran'da görüşmeye katılmayacakları imâ etti. Çin'in bu noktada yaptığı açıklamalar ve yürüttüğü diplomasi, bu ziyaretin gerçekleşmesi ve Kore Yarımadası'nda tekrar bir barış ortamının hakim olması açısından çok önemli. Esas amaç burada Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırmak olduğu için Çin'in bu tür yapıcı girişimleri son derece önemlidir". 

"Çin ve ABD Uzlaşması Dünyayı Rahatlattı"

Çolakoğlu, Çin ve ABD'nin yaptığı son açıklamaya göre  ticaret sorunlarını çözmek için belli bir çerçevede anlaştığını ve ticaret savaşının şimdilik beklenmeye alınması hakkında şu açıklamalarda bulundu; "Çin ile ABD dünyanın en büyük iki ekonomisi olduğu için olası bir ticaret savaşı da tüm dünyayı derinden sarsacaktı. Bu nedenle olumlu gelişmeler tüm dünyada büyük bir rahatlamaya  yol açtı. Bu nedenle de bu sorunun sonuna kadar müzakerelerle çözümlenmelidir".