“Şekerli gıdalar diyabete neden olmaz, tetikler”

“Şekerli gıdalar diyabete neden olmaz, tetikler”

Memorial Bahçelievler Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Balkan, CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programında "Diyabet" hastalığına ilişkin bilgi verdi.

Diyabetin bir metabolizma hastalığı olduğunu ifade eden, Doç. Dr. Fevzi Balkan, "Şeker metabolizmasıyla ilgili bir hastalık. Pankreasın 'adacık hücreleri' dediğimiz insülin hormonu salgılayan bir kısmı var. Bir de 'egzokrin pankreas' dediğimiz, sindirim işlevini yürüten kısım var. Şeker hastalığı, 'endokrin' dediğimiz kısmın hasarı sonucunda insülin üretilememesi ya da etkisizliğine bağlı gelişir. Eğer insülin üretilemezse ismi 'tip 1 diyabet', insülin hormonu vücutta etki etmemeye başlarsa da 'tip 2 diyabet' adını almakta." diye konuştu.

Tip 1 ve tip 2 diyabetin semptomlarının birbirine benzediğini, başlangıç şekillerinin farklı olduğunu ancak vücutta yarattıkları etkinin hemen hemen aynı olduğunu belirten Doç. Dr. Fevzi Balkan, diyabetin sık görülen bir hastalık olduğunun altını çizerek, "Dünyada yaygınlığı da fazla. Özellikle son 10 yılda sıklığı arttı. En önemli sebebi ise obezite." dedi.

Fazla Tatlı Yemek Diyabete Neden Olur mu?

Fazla tatlı tüketmenin diyabete neden olmadığına ancak bu hastalığı tetiklediğine dikkat çeken Doç. Dr. Fevzi Balkan, "Tatlı yemekten olmaz. Ancak fazla tatlı yemenin insülin hormonunun işlevini bozma etkisi var. Çok fazla şekerli gıda yediğimiz zaman insülin hormonu işlevini yerine getiremiyor. Dolayısıyla kanda fazla insülin hormonu olduğu halde hücre içine insülin hormonu şekeri alamıyor. Böylelikle kanda şeker yüksekliği meydana geliyor. Ancak bu hastalık yıllar içinde gelişiyor." ifadelerini kullandı.

Şeker Hastalığının Belirtileri Neler?

Sık acıkma, çok su içme, sık idrara çıkma, kilo kaybı, ciltte iyileşmeyen yaralar, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, kilo alımı gibi belirtilerin şeker hastalığı varlığına işaret ettiğini söyleyen Doç. Dr. Fevzi Balkan, çocuk yaştaki bireylerde de bu hastalığın görülebildiğini kaydederek, "Tip 1 diyabet, 7-14 yaş aralığında sık gördüğümüz bir hastalık. Tip 2 diyabeti ise artan kilo ile beraber 20'li yaşlarda daha çok görüyoruz. Hastaların yüzde 90'ında 2. Tip, yüzde 10'ununda 1. tip şeker hastalığı görmekteyiz." diye konuştu.