“Sahte Kayıt Yaptıran Seçmenler Tespit Edilirse, Oyları Bloke Edilecek”

“Sahte Kayıt Yaptıran Seçmenler Tespit Edilirse, Oyları Bloke Edilecek”

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, "seçmenlerin taşınması" konusuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Sarıkaya, bunun önüne geçmenin pek mümkün olmadığını belirterek, yakın akrabaların seçilme endişesi ve onlara destek verme arzusunun seçmende derin kaymalara neden olduğunu dile getirdi.

Gazeteci Muharrem Sarıkaya, CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programına katıldı.

Bu dönemde seçmen kütüğü taşıyanların sayısının aşırı yükselerek bir milyonu aştığını vurgulayan Sarıkaya, şunları söyledi:

"Bu kadar yüksek rakamlı bir seçmen hareketi ister istemez birçok yerde ciddi problemlere yol açıyor. Özellikle büyük kentler açısından baktığımızda, büyük kentin ilçesinden küçük bir kentin ilçesine olan akış, büyük kentin ilçesinde ciddi bir seçmen kaybına yol açıyor. Bir tarafta partisini kazandırmak için zaten kazanacak olan adaya destek vermek amacıyla taşınmış kütük, aslında kendi partisine başka bir alanda çok daha fazla oy kaybettiren bir olaya yol açıyor."

"Sahte Kayıt Yaptıran Seçmenler Tespit Edilirse, Oyları Bloke Edilecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üç gün önce yaptığı açıklamaya göre, 222 bin AK Parti'li kayıtlı üyenin seçmen kütüklerine büyük kentlerden alınmış bir başka ilin küçük ilçesine taşınmış olduğunu vurgulayan Sarıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni gidilen yerde de farklı bir sorun ortaya çıkıyor çünkü bu bir sahtekârlık ve bu insanların orada yerleşik bir hayatları olmadığı için bu insanlar orada tanıdıkları herhangi birinin evine kendi nüfuslarını kaydettiriyorlar. Bu da ister istemez olmayan dört katlı bir apartmanın beşinci katını yaratıyor ya da bir evde 217 kayıtlı seçmenin olduğu ortaya çıkabiliyor. Yüksek Seçim Kurulu da bu duruma dikkat çeken bir genelge yayınladı. Genelgede, bu tür sahte kayıt yaptıran seçmenler tespit edilirse, bu kişilerin oy kullanmalarının dondurulacağına dair bir açıklamada bulunuldu. Dolayısıyla muhtarlıklara asılan seçmen listelerinde vatandaş, kendi apartmanında ya da mahallesinde tanımadığı kişiler olduğunu fark ederse, bu durumu muhtarlık ya da ilçe seçim kuruluna 17 Ocak'a kadar e-posta yoluyla veya direkt gidip başvurarak, bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmaları gerekir. Ayrıca vatandaş, partilerin birimlerine de başvuruda bulunarak bu sahtekârlığı yapanların oylarının bloke edilmesini sağlayabilirler."