Saffet Sancaklı'dan Başakşehir FK Açıklaması

Saffet Sancaklı'dan Başakşehir FK Açıklaması

MHP Kocaeli Milletvekili ve eski milli futbolcu Saffet Sancaklı, CRI TÜRK'te 'Spor Hikayeleri' programına katıldı. Türk futbolu ile ilgili geniş değerlendirmelerde bulunan Sancaklı, son yıllarda dikkatleri üzerine çeken İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü ile ilgilide açıklamalar yaptı.

İşte Saffet Sancaklı'nın açıklamaları;

Başakşehir yanılmıyorsam beş altı yıllık bir kulüp. Ondan önce ismi İstanbul Büyükşehir Belediyespor'du. Ben de İstanbulspor'un başkanlığını yaparken aynı grupta oynuyorduk. Aşağı yukarı 15-20 yıllık bir geçmişi var. Şimdi Abdullah Avcı'nın ve o sistemi yönetenlerin başarısını söylememek ayıp olur zaten, özellikle Abdullah Hoca'nın. Hakikaten orada bir sistem kurdu. O sistemi devam ettiriyor ve hep üstüne koyuyor. Transfer zamanı geliyor, nerede bir eksiği var, oraya adam alıyor. Ayrıca gördüğüm kadarıyla oyuncuların sadece futbolculuğunu değil, karakterlerini de araştırıyorlar. Yani Abdullah Hoca ve ekibinin yaptığı sistem, dört dörtlük. Bunun neredeyse eleştirilecek yanı yok. Tebrik etmek lazım.

Burada benim eleştirim şu; mesela Vefa, Beykoz gibi köklü kulüpler var. 5 yıllık Başakşehir, Şampiyonlar Ligi'ne katılıyor. Avrupa kupalarında ön eleme oynuyor. Şimdi burada bir gariplik var. Tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sırtını dayamış ve finans kaynağını da oradan sağlayan bir kulüp. Bunu söylediğiniz zaman, ispatlayın diyorlar. Belediyeden bir kuruş para girmiyor bize diyorlar. O zaman ben de şöyle sorayım. En son Arda Turan alındı. Arda'da iki buçuk yıllık anlaşma varsa tahminen maliyeti, 12 ile 15 milyon Euro'dan aşağı değildir. Başakşehir'in kombinesi yok, hasılatı yok. Televizyondan, iddaa'dan gelen paraları hesapladığınızda da tahminen 60-70 milyon TL geliyor. Sadece bir Arda'nın parası. Geri kalan 25 tane oyuncunun parası, kulübün gideri, döneri nereden geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yan kuruluşları olan kuruluşların sponsorluklarıyla. Peki bunların hepsi mi Başakşehir'e veriyor bu sponsorluğu. İstanbul'da bir dünya kulüp var. Bölüştüremez misiniz? Ben belediyelerin kulüplerden elini çekmesi gerektiğini düşünüyorum. Başakşehir'in kulüp başkanı, aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başkan vekili. Bu ilişkiler hoşuma gitmiyor, yoksa Başakşehir mesela senede 40 tane maç yapıyorsa, 35'inde çok iyi oynuyor. Seyrederken insanın zevk aldığı bir takım. İşte bu bölümü Abdullah Avcı ve ekibinin başarısı ve bunu da tekdir ediyorum sonuna kadar.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/dx0cKwtc06o