Prof. Dr. Yuva: Ankara ve Şam ortak konsept geliştirebilir

Prof. Dr. Yuva: Ankara ve Şam ortak konsept geliştirebilir

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin Çankaya Köşkü'nde buluşması Suriye krizinin çözümüne dair yeni umutları beraberinde getirdi. Liderler, anayasa komitesi üzerindeki tam uzlaşı sağlarken Türk ordusunun İdlib'de bulunan gözlem noktalarına dair de güvence verildi.

Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam onay veren Astana sürecinin mimarları Amerika'nın ve desteklediği PKK/YPG'nin varlığına ise kesin bir dille karşı çıktı. Akşam saatlerinde açıklanan bildiride şunlar kaydedildi:

"Liderler gayrimeşru özyönetim teşebbüsleri dâhil olmak üzere, terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddetmiş; Suriye'nin egemenliği ile toprak bütünlüğünü zayıflatmayı amaçlayan ve komşu ülkelerin milli güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade etmişlerdir."

ANKARA ZİRVESİNE ŞAM'DAN MESAJ VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin imza attığı bildirinin Şam'da nasıl bulacağı ise merakla beklenen diğer konu. Şam Üniversitesi Öğretim Görevlisi Profesör Mehmet Yuva, CRI Türk Türkiye'ye yaptığı açıklamada Suriye yönetiminin attığı üç adımın sürecin tamamlayıcısı olacağını hatırlattı. Yuva bu bağlamda şunları söyledi:

"Suriye sahasında gerçekleşen ama buradan hareketle bölgemizi ilgilendiren çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Başından itibaren, özellikle Türkiye'de 15 Temmuz 2016 kalkışmasının ardından Suriye sürecinin çok farklı boyutta seyir edeceğini söylemiştik. Önce Suriye tarafından tek taraflı ateşkes kararı gelmişti. Bu ateşkes kararı Türkiye'nin İdlib sahasında verdiği sözleri yerine getirmesine yönelikti. Bu kararın ardından Suriye, Ankara'da yapılacak zirveye mesaj gönderdi ve genel af ilan etti. Şam'dan gelen üçüncü adım ise, Birleşmiş Milletlere gönderilen mektuptu. Bu mektup YPG'nin terör örgütü olduğunu vurguladı. Mektupta ayrıca YPG, Amerika'nın ve İsrail'in doğrultusunda hareket ettiğinin altını çiziyor. Mektuptaki vurguların benzerini Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad Hmeymim Üssü'nde yinelemiş ve Amerika destekli unsurları vatan haini ilan etmişti."

2009'DAKİ MESAJ BUGÜN HALA GEÇERLİ

Suriye'den gelen adımların Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna dair planları ile benzerlik gösterdiğini söyleyen Yuva, Ankara ve Şam iş birliği ihtimalini şu ifadelerle değerlendirdi:

"Suriye yönetimi, insanları zorla silahaltına alan ve mülklerine el koyan bu örgütü temizlemekte kararlı. Türkiye de bilindiği gibi bu unsurların bulunduğu Fırat'ın doğusuna dair operasyon da dahil olmak üzere birtakım önlemleri masaya yatırmakta. Bu sırada gündeme gelen Amerika ile güvenli bölge dahil inisiyatifler oyalayama dönüktü. Bugün ortaya çıkan tablo ise PYD/YPG'ye beyaz çektirecek nitelikte. Ankara ve Şam iş birliği sadece Fırat'ın doğusunda değil tüm bölgede ayrılıkçı örgütlere neşter vurabilir. Hatırlatmak isterim ki, 2009 yılında Türk ile Suriye ordusunun sınır tatbikatı ayrılıkçı kuvvetlere ama daha da önemlisi onların patronlarına net mesaj vermişti.  Eski defterleri açamaya gerek yok. Her iki devletin de hataları telafi edecek gücü var. Bugün önemli olansa milli güvenliği tehdit eden durumu ortadan kaldırmak. Beklenti iki tarafın da bölücü olarak tanımladığı emperyalistlerin maşalarına karşı ortak bir akıl geliştirmesidir."

Haber: Gökhun Göçmen