Prof. Dr. Tonguç İşken merak edilenleri yanıtladı

Prof. Dr. Tonguç İşken merak edilenleri yanıtladı

CRI TÜRK'te her hafta yayınlanan Tülin Tonkuş'un hazırlayıp sunduğu "Doktorla Randevu" programında bu hafta estetikte doğru bilinen yanlışlar gündeme geldi.

Programa konuk olan Memorial Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tonguç İşken, estetik ameliyatlarda bilinenin aksine 18 yaş üstünün beklenmesi zorunluluğunun olmadığını, erkeklerde 16-27, kızlarda daha erken yaşlarda yüz şekliyle ilgili gelişimin tamamlandığını belirtti.

Prof. Dr. Tonguç İşken, "Yaş küçükken ameliyat gerekçeleri güçlü olmayabilir. Ama ortada bariz bir sorun var ise o yaştaki çocuğun bunun stresini taşımaması adına ameliyat edilebilir. Doktorun, ameliyat gerekçesinin makul olduğuna karar vermesi ve ailenin onayı gerekir. Anahtar nokta; yüzün şeklinin değişip değişmeyecek olmasıdır. 17 yaşından sonra yüzün kemik yapısı formunun çok değişeceği düşünülmez." dedi.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALI?

"Kepçe kulak" şeklinde tabir edilen kulak şekli bozukluğunun mümkün olduğu kadar küçük yaşlarda yapılmasının daha doğru bir karar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tonguç İşken, "Kepçe kulak ameliyatı çocuk sosyalleşmeye başlamadan önce 6 yaş civarında yapılmalıdır.  Çünkü çocuklar kendi aralarında ağır şakalar yapabiliyor. Çocuğun bundan etkilenmemesi gerekir. Çocukların kulakları, 5-6 yaş civarında erişkin kulak boyutunun yüzde 90'ına ulaşır. 6 yaşından sonra kulağın çok büyümeyeceği bilinir." ifadelerini kullandı.

SİLİKONLAR KANSER YAPAR MI?

Toplum arasında silikonların kanser yaptığına dair bazı inanışların olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İşken, "Silikonlar kanser yapmadığı gibi kanserin teşhisine de engel olmaz. Ultrason ve mamografi rahatlıkla yapılabilir. Süt vermeye de engel değildir. Çünkü silikon, memede süt kanallarının arka kısmına yerleştirilir. Süt kanallarıyla ilişkili değildir." diye konuştu.

Prof. Dr. Tonguç İşken, silikon implant materyallerin yoğun testlerden geçirildiğini belirterek, silikon patlamasıyla ilgili ise istisnai durumlar olduğunu kaydetti.

BOTOKSUN İÇERİĞİNDE NE VAR?

Botoksun içeriğinde yılan zehri olduğuna dair söylentilerin olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Tonguç İşken, "Botoksun içeriğinde yılan zehri yoktur. Bozuk konservelerde ortaya çıkan bir toksin zehir vardır, aslında botoksun içeriği de budur. Buna 'zehir' deriz ama uygun dozlarda kullanıldığında faydalıdır." dedi.

GENÇ YAŞTA BOTOKS YAPTIRMANIN YARARLARI

Yaşlanma belirtileri ortaya çıkmadan botoks yaptırmanın ilerleyen yaşlarda fayda sağlayacağını dile getiren Prof. Dr. Tonguç İşken, "Yüzümüzde yıpranma etkileri, kaşların aşağı düşmesi, alında çizgiler, kaz ayaklarının oluşması veya daha ötesi çene hattının düşmesi mimik hareketleriyle birlikte ilerler. Yüzü yıpratan, aşağı doğru çeken kasların çekiş gücünü botoksun etkisiyle azaltırsak dolayısıyla yukarı toplayan güç baskınlık kazanacak ve yüzü toplayacak. Yani erken dönemde botoks yaptırmak demek, hasar ortaya çıkmadan bu hasarın önünü kesmek demektir." açıklamasında bulundu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/y2JIR3KabWo