Prof. Dr. Karaca'dan Barış Pınarı Harekâtı değerlendirmesi

Prof. Dr. Karaca'dan Barış Pınarı Harekâtı değerlendirmesi

İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Ragıp Kutay Karaca, CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk oldu.

Fırat'ın doğusuna yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekâtı'nı değerlendiren Karaca, Türkiye'nin diplomasi girişiminden sonuç alamadığını söyleyerek izlenen diplomasinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Ragıp Kutay Karaca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye, başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere Rusya, İran ve Avrupa Birliği (AB) ile bir diplomasi girişiminde bulundu. Bu diplomasi girişiminden bir sonuç alınamaması, Türkiye'nin bu harekâtı tek başına yapma isteğinin ya da derinliğin tam olarak ABD tarafından kabul edilmemesi Türkiye'nin izlediği diplomasiyi ABD üzerinde baskı unsuru haline getirmesinin sağladı. Özellikle Rusya ve İran'ın bu harekâta yönelik olumlu ya da olumsuz olmayan tutumları bütün bu kavramlar içerisinde bir şekilde ABD'yi de bu bölgeden çekilmek zorunda bıraktı.

Ben karşımızdaki terörist örgütün çok fazla direnebileceğini düşünmeyenlerdenim çünkü bunlar bu zamanda kadar tamamen terörist ve gerilla taktiği ile savaştılar. Karşılarındaki ordu da 1984'ten beri terörizme yönelik her türlü karşı stratejiyi geliştirebilen bir ordu haline geldi hatta şöyle söyleyebilirim terörizme karşı mücadelede dünyada birinci sıradadır, Türk ordusu.

Hilâl şeklinde girildiğini ve bir kuşatma yapılacağını, kuşatma bittikten sonra da örgüt elemanlarının kuşatmanın dışına çıkarılmadan imha edileceğini planlandığını düşünüyorum. Türkiye bunu yapabilecek güce sahiptir.

ABD eğer Türkiye'nin harekât kararlılığını görürse oradan çekilmek zorunda kalacaktır, demiştim. Çünkü Türkiye'de bir kısım uzman akademisyen ABD ile karşı karşıya gelebiliriz söylemlerinde bulundular ki, bu yanlıştır. ABD, bu zamana dek kendisini doğrudan ilgilendirmeyen hiçbir olayda başka bir güç ile karşı karşıya gelmedi, özelikle de bir NATO gücü ile karşı karşıya gelmek istemez.

Bugün ABD'yi Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde terörizmle iş birliği yapmakla suçlarsanız haklı çıkabilirsiniz çünkü Donald Trump, inanılmaz bir açıklama yaptı ve "Obama yönetiminin PKK'lı teröristlerle iş birliği yapması hataydı." dedi. Bu itiraf, uluslararası hukukta bir suçtur.