Prof. Dr. Hasan Ünal, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi

Prof. Dr. Hasan Ünal, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında uzun süredir devam eden Suriye'de güvenli bölge müzakereleri Beyaz Saray ve ülkenin lideri Donald Trump'tan gelen açıklamaların ertesinde farklı bir boyuta taşındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmenin ardından yayımlanan bildiride Amerikan askerlerinin operasyona destek vermemekle birlikte bölgede de bulunmayacaklarının altı çizildi. Beyaz Saray'ın açıklamasının ardından ABD askerlerinin sınırdaki Tel Abyad'dan çekilme görüntüleri ekranlara yansırken, Trump sosyal medyadan yaptığı açıklamada Ortadoğu'daki gerilimlerde taraf olmayacakları mesajını verdi.

Gelişmeleri CRI Türk Türkçe için yorumlayan Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Hasan Ünal, bu noktaya nasıl gelindiği şu ifadelerle anlattı:

"Türkiye, Amerika'yı 'PYD mi, ben mi?' diye zorlamadan sonuç alamazdı. Aslında Afrin'de düzenlenen operasyon ile netice alınmaya başlamış ve ABD o bölgenin IŞİD ile mücadele kapsamında girmediğini kabul etmişti. Afrin'de kazanılan ivme ile Fırat'ın doğusuna yüklenebilirdi ancak bu olmadı. O dönem hata yapıldı ve Münbiç'te ABD'nin tuzağına düşüldü, zaman kaybı yaşandı. Şimdi gelinen noktada ise PYD'nin Türkiye tarafından tanınmasına dair çabalar sonuçsuz kaldı."

TÜRKİYE BASTIRIRSA KAZANIR

Beyaz Saray'ın açıklamasında ABD askerlerinin sadece operasyon bölgesinden ayrılma sözü verdiğini anımsatan Ünal, "Amerika'nın Suriye'den tamamen ayrılması Türkiye'nin alacağı pozisyona bağlı. Şimdi Türkiye'nin ne kadar ileri gideceğini ne derece kararlı olduğunu görmek istiyorlar. Türkiye bu noktada bastırırsa kazanır." değerlendirmesini yaptı. Ünal "PKK'nın kökünün kazınması anlamında tarihi bir noktada bulunuyoruz. YPG çaresiz duruma düştü çünkü Amerika tarafından yüz üstü bırakıldı." diye ekledi.

Türkiye'nin askeri adımlarına diplomatik girişimlerin eşlik etmesi gerektiğinin altını çizen Ünal " Bu noktada kilidi açacak anahtar Adana mutabakatıdır. Fırat'ın Doğu'sundaki tüm yapılar Türkiye ve Suriye tarafınca Adana mutabakatı çerçevesinde temizlenir." dedi.

TRUMP'IN KAFASI DAHA BERRAK

ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajlara değinen Ünal şunları kaydetti:

"Türkiye girişimleri ile hali hazırda ölmüş olan Amerika'nın Büyük Ortadoğu Projesi'ne (BOP) son çiviyi çaktı. Gelinen noktada Trump'ın kafası diğerlerine oranla daha berrak. İsrail'in kendini koruyabileceğini biliyor, Ortadoğu'daki savaşa harcadıklarının paranın geri dönüşü olmayacağını görüyor. Örneğin, Amerika Irak'a milyonlarca dolar para harcadı ama bugün Bağdat'da kendilerine bağımlı bir hükümet bulunmuyor. Amerika'nın onca uğraşı sonrasında elde ettiği Barzani kartı da Türkiye, Irak Merkezi Hükümeti ve İran'ın iş birliği ile elinden alındı."

ABD'NİN DERİN BİR DÜŞÜNME SÜRECİNE İHTİYACI VAR

Prof. Dr. Hasan Ünal, Trump'ın Orta Doğu'ya ilişkin sunduğu vizyonun Washington ve Ankara ilişkisini istikrarlı bir düzleme taşıyıp taşıyamayacağına dair soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Soğuk Savaş'ın bittiği tarihten bu yana Türkiye'nin gerek Kıbrıs'ta gerekse terör sorunun da muhatabı ABD'dir. Amerika'nın şu anda derin bir düşünme sürecine ihtiyacı var. Washington bu zamana kadar Ankara ile ilişkileri yanlış formatladığını anlamalı. Taraflar arasındaki ilişki bu şekilde devam ettirilemez. Amerika bugün kendine 'Türkiye ile müttefik kalmak istiyor muyum istemiyor muyum?' sorusunu sormak zorunda. Eğer bu sorunun yanıtı olumlu ise Washington, Ege'de Türkiye'nin karşısında olmayacak ya da sözüm ona büyük PKK/PYD'yi devlet haline getirmekten vazgeçecek."

Haber: Gökhun Göçmen