Prens İkametgâhı “Wangfujing Caddesi”

Prens İkametgâhı “Wangfujing Caddesi”
Prens İkametgâhı “Wangfujing Caddesi”
Prens İkametgâhı “Wangfujing Caddesi”
Prens İkametgâhı “Wangfujing Caddesi”

Bugün sizlere Beijing'in 700 yıllık meşhur Wangfujing Caddesi'nden söz edeceğim.

Wangfujing Caddesi, Ming Hanedanı'nın ortalarından bu yana ticari faaliyetlere ev sahipliği yapıyor. Qing Hanedanı'nda, on aristokrat mülk ve prenses ikametgâhı inşa edildi ve sokağa "Wang Fu" (prens ikametgâhı) "Jing" adı verildi.

Dünyaca ünlü markaların mağazalarının yer aldığı cadde, turistlerin de uğrak noktalarından biri. Turistler alışverişten çok farklı lezzetleri tatmak için bu caddeye geliyor zira Wangfujing Caddesi üzerinde birbirinden ilginç yemeklerin yapıldığı bir sokak bulunuyor. Sokağın her iki yanında dizilmiş bu lezzet durakları turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Çin yemeklerinden Türk kebabına kadar pek çok lezzet hatta egzotik yiyecekler de Wangfujing'in bu atıştırmalık sokağında geç saatlere dek servis ediliyor.

Cadde, Dongcheng semtinde yer alıyor ve kentin en ünlü alışveriş caddelerinden biri olarak görülüyor. Beijing'de alışveriş yapmak, iyi bir yemek yemek, konaklamak ve kafelerde vakit geçirmek için bu cadde kullanılıyor. Wangfujing Caddesi, araçların geçemediği ve trafiğe kapalı olan bir yer olma özelliği taşıyor bu nedenle rahatça dolaşabilir ve dilediğiniz mağazayı gezebilirsiniz. Cadde gece ve gündüz hiç fark etmeksizin her zaman hareketli. Beijing'in bu en büyük alışveriş caddesinde çok sayıda otel de bulunuyor.

Konumu itibarıyla kentin hareketli bir noktasında olan Wangfujing Caddesi, her yaştan insanın buluşma noktalarından biri durumunda.

Haber: Tuğçe Akkaş / Çin