Pompeo “muazzam kanıtlarını” neden gösteremiyor?

Pompeo “muazzam kanıtlarını” neden gösteremiyor?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazar günü katıldığı "ABC'de Bu Hafta" adlı televizyon programında, Covid-19 virüsünün Çin'de laboratuvar ortamında üretildiğini iddia ederek, "Laboratuvar ürünü olduğu konusunda muazzam kanıtlarımız var." dedi. Pompeo, kanıtlara ilişkin detaylar hakkındaki sorulara cevap vermek istemediğin söyledi.

Program esnasında sorulara çelişkili yanıtlar veren Pompeo, gazeteci Martha Raddatz'ın şaşkın bakışları arasında açıkça yalan söylüyordu. İşte o sorular ve Pompeo'nun yanıtları:

Martha Raddatz: "Bu virüsün gerçekten insan yapımı olduğuna emin misiniz?"

Mike Pompeo: "Bakın, en iyi uzmanlar bunun insan yapımı olduğunu düşünüyor. Bu noktada inanmamak için hiçbir nedenim yok."

Martha Raddatz: Size bağlı Ulusal İstihbarat Komitesi (DNI) Bilim Kurulu Covid-19'un insan yapımı olmadığını söylüyor.

Mike Pompeo: Doğru. Buna katılıyorum. Evet. Analizlerini gördüm.

Pompeo'nun kendisiyle çeliştiğini fark eden Raddatz, ondan bu konudaki tutumunu netleştirmesini isteyerek, "Açık olmak gerekirse, bunun insan yapımı veya genetik olarak değiştirilmiş olduğunu düşünmüyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Pompeo kendi söylemlerini düzeltmek ve çelişkiyi ortadan kaldırmak yerine, Çin Komünist Partisi'ne (ÇKP) suçlamalar yönelterek konuyu değiştirmeye çalıştı.

ABD'de yaşayan Lübnanlı gazeteci Rania Khalek yaşanan diyaloğa sosyal medya hesabından, "Ben bu filmi daha önce izlemiştim." diyerek tepki verdi. Khalek birçok kişinin duygularına tercüman oldu. Öyle ki 2003 yılında Irak'ı işgal etmeye hazırlanan ABD, "Irak'ta kitle imha silahları" olduğunu iddia etmişti.

"YALAN SÖYLEDİK, ÇALDIK, HİLE YAPTIK"

Covid-19 salgını ülkelerin yönetişim kapasitesini test eden bir duruma dönüştü. "Süper güç Amerika" salgından bir ay önceden haberdar olmasına rağmen hiçbir hazırlık yapmadı. Salgının ilk günlerinde, "Çin Virüsü" söylemi Trump'ın Asyalı seçmen kitlesinden oy alamayacağı gerçeğini ortaya çıkarınca özür dilendi. Ancak, Cumhuriyetçi Parti artan seçim öncesine dayanan ekonomik sıkıntılar, artan işsizlik ve iç sorunları kapatmak için kara kara düşünürken, Covid-19 üzerinden bir politika gütme kararı alındı.

Kısa süre önce Cumhuriyetçi Parti'nin Ulusal Senatör Komisyonu tarafından seçim merkezlerine gönderilen bildiride, Çin'in salgınla ilgili verileri dünyadan sakladığı iddiasının savunulması ve Demokratik Parti'nin Çin konusundaki yumuşak tutumunun eleştirilmesi gerektiği belirtilirken, Başkan Donald Trump'a yapılan suçlamaların da Çin'e yöneltilmesi önerisinde bulunuldu.

Kısacası Pompeo, partisinin emirlerine uyarak kampanyanın liderliğini üstelenmek istiyor olabilir. Zira eski bir CIA Direktörü olan Pompeo, 15 Nisan 2019'da Texas A&M Üniversitesi'ndeki konuşmasında, "Çaldık, yalan söyledik ve hile yaptık" diyerek bu konudaki tecrübesini dile getirmişti.

"AMERİKA BÜYÜK BİR KAOS YAŞIYOR"

ABD'de yaşanan son gelişmeleri ve Pompeo'nun iddialarını CRI TÜRK Türkiye için değerlendiren Siyaset Bilimci Prof. Dr. Cüneyt Akalın, "ABD, Covid-19 ile mücadelede büyük bir fiyasko yaşadı. Yetersiz önlemler sonucu ölümlerin en çok yaşandığı ülke konumuna geldi. Donald Trump'ın yaptığı çelişkili ülkede yaşanan trajediyi daha da derinleştirdi." ifadelerine yer verdi.

Öte yandan ABD'de bir kaos havasının hakim olduğunu belirten Akalın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merkezi hükümet ile eyaletler arasında büyük bir çatışma söz konusu. Dolayısıyla Beyaz Saray ve Trump yönetimi kontrolü kaybetmiş durumda. Bu yüzden herkesten farklı bir ses yükseliyor. Çin'e yönelik suçlamalar sadece bir karalama politikasından ibaret. Her politikacı ayrı ayrı çelişkili ifadeler veriyor. Gördüm, duydum, kanıtlandı gibi ifadeler kullanılıyor ancak ortaya somut bir delil koyulamıyor. Bunları ciddiye almak doğru olmaz. ABD'nin problemi, kendi hatası ile yüzleşmek istemeyip hatalarını başkasının üzerine yıkmak istemesi. Yalanlara dayanarak bir politika inşa edilemez. Büyük bir güç olarak dünya sahnesinde yer almak istiyorsanız gerçeklere dayanan politikalar ile mümkündür. Bunu yapmadığınız sürece yalanlarla ve iftiralarla bir yol alamazsınız. ABD'nin artık bunu görmesi gerekiyor."

Felaketlere iftira ile tepki vermek ABD'nin zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmayacağı gibi, küresel mücadeleye gölge düşürmüş durumda. ABD'li politikacılar bir dönem daha koltuklarını muhafaza edebilmek adına yüz binlerce vatandaşının hayatını tehlikeye atmaya devam edecek gibi. Virüsün kökenini araştırmak politikacıların değil bilim insanlarının işi olmalı.

Haber / Analiz: Mehmet Emre Öztürk