“Piyasalar, Merkez Bankasını Test Etmeyi Çok Sever”

“Piyasalar, Merkez Bankasını Test Etmeyi Çok Sever”

Integral Menkul Yatırım'danaraştırmauzmanı Seda Yalçınkaya; kurda dün yaşanan olağanüstü hareketlenmede sonucunda bu sabahtan itibaren kurun durumunu değerlendirdi. Dün, Dolar / TL Merkez Bankası geç likidite penceresini yüzde 13,5'tan yüzde 16,5'a yükselttiğini açıklamasının ardından gün içi kayıplarını geri vererek, akşam 19:40'da 4,57 seviyesinden işlem gördü, böylelikle Türk Lirası, Dolar karşısında işlem gününe 4,66'dan yüzde iki değer kazanarak, 4,57'ye geriledi.

CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programında Seda Yalçınkaya;bu sabah kurda tansiyonun tamamen yukarı doğru devam ettiğini belirterek, "piyasalar, merkez bankasını test etmeyi çok sever, çünkü merkez bankasının bir sonraki adımının ne kadar güçlü olacağını bilmek isterler. Merkez Bankası'nın geç likidite penceresini yüzde 13,5'tan yüzde 16,5'a yükseltmesi biraz geç kalınmış fakat önemli bir hareketti. Piyasalar aslında Merkez Bankası'ndan bir iletişim bekledi, çünkü böyle durumlarda iletişim çok önemlidir ve eğer "ben buradayım ve piyasaların dostuyum, onların yanındayım" mesajını vermediğinde, piyasalar kendilerini kaptansız bir gemide olduklarını düşünürler ve o durumda rahat bir hareket alanı olmaz. Nitekim olmadı, yukarı yönde hareketlerin oldukça sert olduğu ve piyasaların gitgide artan bir düzeyde Merkez Bankası'nı test etmeye devam ettiği bir ortamdayız.  Dün Türk parasındaki kayıp yüzde beşe ulaştı ve bu çok ciddi bir hareketti dolayısıyla sonrasında Merkez Bankası'nın mutlaka bir harekette bulunması gerekiyordu. Eğer değerler hemen yine yükselirse, bu kez bir adım atmak yerine iletişimsel bir tavırda bulunabilir ancak çünkü daha fazla atımlık kurşun pek kalmadı ellerinde" dedi.

"İletişim Çok Önemli"

Yalçınkaya; 7 Haziran'daki Merkez Bankası toplantıda piyasalar tekrardan bir düzeltme beklediğini belirterek şöyle devam etti; "Yüzde 13,5'tan, 16,5'a yapılan bir faiz artırımı piyasalar açısından kısa vadede olumlu karşılanabilir ama bunun devamı beklenir. Bundan sonra da sadeleştirme yapılabilir, çünkü çok karışık bir faiz politikası var. Alt bant – orta bant -üst bant var, bu nedenle sadeleştirme yapılarak, artık yabancı yatırımcıların da anlayabileceği bir para politikasına geçiş bekleniyor. Piyasaların test etmesi halinde, Merkez Bankası'nın yapması gereken en önemli şey; tekrardan gereken yerde gerekli hamleleri atabileceğine yönelik sinyalleri sözlü olarak vermesidir. Merkez Bankası'nın attığı bu adım ile, Türk piyasasındaki risk priminde ve faizlerde bir geri çekilme oldu. Aynı zamanda da Dolar ile TL'de bir rahatlama oldu ama bunların sürdürülebilmesi için iletişimin şart olduğunu düşünüyorum".