Ozan Ceyhun: Çekya Sınıfta Kaldı

Ozan Ceyhun: Çekya Sınıfta Kaldı

Avrupa Parlamentosu dördüncü ve beşinci dönem Milletvekili Ozan Ceyhun, PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim'in Prag'da gözaltına alınması ve mahkeme sonrası serbest bırakılma sürecini değerlendirdi. Ceyhun, Çekya'nın PYD'yi terör örgütü olarak tanımamasından ötürü, Salih Müslim'in özellikle Prag'da yakalanmasının çok olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.

CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Ozan Ceyhun, birçok Avrupa ülkesinin PYD'yi PKK ile eş değerdeki bir terör örgütü olarak tanımlamadığı için Prag'da yakalanmadan önce Müslim'in Brüksel'de rahatça toplantı yapabilmiş olduğunun altını çizdi. Ceyhun, bu yakalamanın sonrasında Çekya'nın ABD ile Avrupa Birliği'nin baskılarına boyun eğerek, bir teröristi serbest bırakmış olmasının üzücü bir durum olduğunu belirtti.

Ozan Ceyhun, "bu karar bizi şaşırtmadı, Çekya'nın Salih Müslim'i bu yoğun baskılar altındayken Türkiye'ye teslim etmesini beklemiyordum ama Çekya açısından üzüldüm çünkü bu konuda sınıfta kaldı" ifadelerini kullandı. "Keşke baskılara dayanıp, sonuna kadar gitselerdi" diyen Ceyhun, bunun bir Avrupa Birliği gerçeği olduğunu, çifte standart uygulanarak, "benim teröristim, senin teröristin" ayrımı yapıldığı için, insanlık adına utanç verici olan bu durumun yaşandığını ve yaşanmaya da devam edeceğini dile getirdi.