“Övünç Yüzyılı”

“Övünç Yüzyılı”

Dumlupınar Üniversitesi'nden Dr Barış Adıbelli, Xi Jinping'in yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi, kadroların yeniden oluşturulması ve bakanlıklar kurulması sürecini değerlendirdi. Adıbelli, bu değişikliklerin önemli olduğunu ve Çin'de yeni demokratik devrim olarak adlandırıldığını dile getirdi.

CRI TÜRK FM'de Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Barış Adıbelli şu açıklamalarda bulundu; "bu değişikliklerin altyapısının hazırlandığı 19. Parti kongresinde yapılan anayasa değişikliği ile iki dönem sınırının kaldırılması, 100 yıllık bir gelişme olarak anılıyor. Bu maddede yapılan değişiklik dışında da 20 tane daha farklı konuda değişiklik yapıldı, bazı cümleler eklendi çıkartıldı. Ayrıca birinci maddeye Çin Komünist Partisi'nin iktidarı yürüten temel organ olduğunu ifade eden küçük bir cümle eklendi. Bu da partinin ve daha önce sadece sembolik bir anlamı olan devlet başkanlığı makamının güçlendirilmesini sağladı. Yolsuzlukla mücadele biriminin başındaki Wang Qishan'ın emekli olmasına rağmen tekrar devlet başkanlığı görevine getirilmesi ve özellikle dış politikalarda etkin olacağının bilinmesi, bugüne kadar Çin siyasetinin çok alışık olmadığı değişikliklerdir. Bu anayasa değişikliğine tüm dünya şaşırdı ve bunun Çin'i tek adam yönetimine götüreceği yorumları yapıldı. İki dönemin kaldırılmasının Xi Jinping üzerinde, dört -beş dönem iktidarda kalma etkisi yaratacağı kesin değil. Sadece icraatların önünde psikolojik bir baskı olarak duran bu engel kaldırılmış oldu".

Adıbelli, 1840'daki afyon savaşıyla 1949'a kadar olan dönemin, Çin için "utanç asrı" olarak adlandırıldığını belirterek, "ama bugün gelinen noktada Xi Jinping, artık 21. Yüzyılı, Çin için bir "Övünç Yüzyılı" olarak adlandırdı. Tüm bu değişiklikler aslında, Çin Rüyası adı verilen, Çin ulusunun dirilişini ifade eden, Yeni Çin dönemi için hazırlık niteliğindedir" ifadelerini kullandı.