“Ortadoğu ve Avrupa İçin Zor Bir Dönem Başlıyor”

“Ortadoğu ve Avrupa İçin Zor Bir Dönem Başlıyor”

ABD Dışişleri Bakanlığı görevine eski CIA Direktörü Mike Pompeo'nun getirilmesini değerlendiren Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, "ABD Ortadoğu'da artık daha sert kurallarla oynayacak. ABD yönetimi, İran ve Rusya konusunda belirli kuralları daha da zorlayacaktır" dedi.

CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programında Mike Pompeo'nun ABD Dışişleri Bakanlığına getirilmesinin dünya siyasetinde dengeleri değiştireceğini belirten Cem Küçük şunları söyledi:

"ABD, İran nükleer anlaşması konusunu rafa kaldırabilir. Rusya'ya karşı daha sert olacaktır. Rusya ve İran yaklaşan fırtınanın farkında. Kararı İsrail, Katar haricindeki Körfez ülkeleri, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır memnuiyetle karşılamıştır.

ABD, PKK/YPG'yi sonuna kadar destekleyecektir. ABD yönetimi önümüzdeki dönemde daha sert kurallarla oynayacak. Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa için zor bir dönem başlıyor.

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump, ABD derin devletine teslim olmuş gibi görünüyor. Bu durumun Türkiye'ye nasıl yansıyacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz. ABD yönetiminde fikir ayrılığı artık kalmadı."

"CHP GELEN YENİLGİNİN FARKINDA"

Siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin kanun teklifi, önceki gün Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Genel Kurulda görüşmeler devam ederken CHP'li ve MHP'li vekiller arasında yaşanan kavgayı değerlendiren Cem Küçük, "CHP, gelen yenilgiyi görüyor" dedi.

CHP'nin tavrını eleştiren Cem Küçük, "15 Temmuz sonrası AK Parti ve MHP birçok konuda uzlaştı. Bu ittifaktan hoşlanmayan CHP'de bazı vekiller bel altı vurarak MHP lideri Devlet Bahçeli ile ilgili hoş olmayan söylemlerde bulundu. İnsanlar ikna edemedikleri, politika geliştiremedikleri zaman bel altına inerler. Uzun zamandır CHP'nin yaptığı da bu. CHP, gelen yenilgiyi görüyor, seçimlerde şansı olmadığını biliyor. Bu nedenle seçimlerde hile var diyecek, bel altı saldıracak" şeklinde konuştu.