Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Teoman Yanmaz Açıkladı

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Teoman Yanmaz Açıkladı

Onkoloji Uzmanı Doç Dr. Teoman Yanmaz, CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programına konuk oldu. Bağışıklık sistemi ve İmmünoterapi üzerine bilgiler veren Doç. Dr. Yanmaz, İmmünoterapi'nin uzun vadede ancak başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

İmmünoterapi'nin yan etkilerinin Kemoterapi'ye göre daha az olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yanmaz, "Etkinlik açısından bazı yerlerde Kemoterapi'den daha etkili ve etki süresi daha uzun. Cilt tümöründe Kemoterapi'nin yerini aldı. Ancak akciğer kanserlerinde Kemoterapi ile birlikte uygulanması gerekiyor. İmmünoterapi her hastada işe yaramıyor. Kemoterapiyle ya da radyoterapiyle birlikte verdiğimizde etkinlik artıyor." dedi.

İmmünoterapi'nin etkili olduğu hastalarda başarılı sonuçlar alındığını ve 5-10 yıl önce çaresiz olarak görülen hastaların bu tedavi yöntemiyle yaşam süresinin uzadığını belirten Doç. Dr. Teoman Yanmaz, bu hastaların uzun yıllar hastalıksız yaşama imkanının da olduğunu söyledi.

İmmünoterapi'den Yanıt Alma Süresi Uzun Ama Fayda Görme Süresi de Uzun…

Doç. Dr. Teoman Yanmaz, İmmünoterapi'den yanıt alma süresinin uzun olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yanmaz, "Hastaların yüzde 10-15'i fayda görecek, 80-85'i fayda görmeyecek. Fayda görmeyecek hastaya verdiğimizde zaman kaybı oluyor. İmmünoterapi'de fayda görme süresi daha uzun olduğu için bu sürede hastalarda hastalık hızla ilerlemiş oluyor. Kemoterapide çok kısa sürede fayda görüyorsunuz. İmmünoterapi-Kemoterapi kombinasyonu da böyle ortaya çıktı zaten. Ancak  İmmünoterapi'de tedavi süresi uzun ama fayda süresi de uzun oluyor. Aslında tercih söz konusuysa Kemoterapi daha ön planda" diye konuştu.

İmmünoterapi'yi SGK Karşılıyor mu?

SGK'nın İmmünoterapi'yi bazı kanser türlerinde karşıladığını ifade eden Doç. Dr. Teoman Yanmaz, "Böbrek kanseri ve lenf bezi kanserinde SGK onay verdi. Ama cilt kanserlerinde başvuru isteniyor. Onda da bir ilaca onay vermiş durumda. Ama asıl popülasyonumuz akciğer kanseri… Burada halen SGK bir adım atmadı bununla ilgili. Olacak diye bekliyoruz ama ekonomik durumlardan dolayı umudumuz kırıldı." dedi.

Haber: Tülin Tonkuş