“Ön Yargılarınızı Bir Kenara Bırakın ve Çin Yemekleri'ni Deneyin!”

“Ön Yargılarınızı Bir Kenara Bırakın ve Çin Yemekleri'ni Deneyin!”

Çin, çok büyük bir coğrafya ve aynı zamanda da çok zengin bir mutfağa sahip. Çin Mutfağı, temelde Kuzey – Güney – Doğu ve Batı olmak üzere dörde ayrılıyor ama bunlar da kendi içinde çeşitlenerek bölgelere göre birbirinden farklı özellikleri olan sekiz mutfak ortaya çıkıyor. Bunlar; Sichuan, Hunan, Kanton, Fujian, Zhejiang, Anhui, Shandong ve Jiangsu'dur. İstanbul'daki Shangrilla Hotel'in Shang Palace adlı restaurantında denediğimiz yemekler ise Çin'in Güney Doğusu'ndaki Kanton Mutfağı'na aitti. Kanton Mutfağı, dünyanın en popüler Çin mutfağı tarzıdır. Kanton yemeklerinin özelliği, öncelikle kıyıda oluşu nedeniyle deniz mahsullerinin çok kullanılıyor olması ve hafifçe pişirilmiş çeşitli taze sebzeler, et ve tatlı soslardır.

CRI TÜRK olarak, İstanbul'daki Shangri-La Bosphorus Hotel'deki, Shang Palace Restaurant'ında Kanton Mutfağı yemeklerden Şef Cheng Lu'nun sunduğu bir seçkiyi tadarak, kendisiyle Çin yemekleri ve Kanton Mutfağı üzerine sohbet ettik.

Görsellik-Koku-Tat

Çin yemeklerinin görüntüsü, kokusu ve tadı ile üç duyuya birden hitab etmesi gerektiğini bilen biri olarak, öncelikle yemeklerin rengarenk görüntüsü ve nefis kokuları daha masaya oturduğum andan itibaren beni etkisi altına alıyor.

Şef Cheng, İstanbul'da özellikle Çin Mutfaklar'ı içinde en çok Kanton Mutfağı'nın rağbet görmesinin temel nedeninin, deniz kıyısında olmamız dolayısıyla deniz mahsullerini taze olarak tüketmeyi sevmemizin etkisi olduğunu dile getirdi.

Çin Yeni Yılı için Şans Salatası / Lo Hei

Başlangıç olarak, özellikle Çin Yeni Yılı'nın da yaklaşması ve Bahar Bayramı'nda olmamız nedeniyle bu dönemde özellikle yenen, Lo Hei adlı Şans Salatası geldi. Bu salata tabağında ortada taze ananaslar üzerinde çiğ somon ve çevresinde de çıtır çıtır olacak şekilde kızartılmış hamur, soya fasulyesi, salatalık ve turp turşusu, incecik dilimlenmiş portakal kabukları, soğan, havuç gibi rengarenk meyve ve sebzeler vardı. Şef Cheng, bu lezzetli salatanın üzerine yoğun, susamlı-ceviz ezmeli bir sos dökülerek, salatanın masada dilek tutarak karıştırıldığını ve yıl boyunca şans getirdiğine inanıldığını belirtti.

Kadayıfa Sarılı Jumbo Karides / Long Xu Xian Xia Juan

Diğer bir başlangıç yemeği olarak da Long Xu Xian Xia Juan yani Kadayıfa Sarılı Jumbo Karides ve yanında tatlı/acı sos vardı. Kadayıfa sarılarak kızartılmış olan Jumbo karideslerin tadı muhteşemdi. Önce çıtır çıtır kadayıfı, ardından da arasındaki taze karidesin zengin tadını alıyorsunuz. İstendiği takdirde yanındaki sosa batırarak da yenebiliyor.

Şef Lu Cheng: "Sevmediğim hiçbir Türk Yemeği yok!"

Şef Cheng, Türk yemeklerini çok sevdiğini, en sevdiği Türk yemeklerinin ise kebaplar olduğunu dile getirdi. En sevmediği Türk yemeğinin hangisi olduğu sorusuna ise cevabı; "sevmediğim bir Türk yemeği yok!" şeklinde oldu.

Çin Mutfağı'na karşı olan genel ön yargılardan bahsederken Şef Cheng "35 yıldır ben bu işi yapıyorum, Kanton Mutfağı'nda böcek falan yenmiyor, hiç görmedim böcek yendiğini" ifadelerini kullandı.

La Mian / Noodle Yapımı

Çin'in özellikle Kuzey Batısı'nda uygulanan La Mian yani noodle yapma tekniğini izleme şansımız oldu. Bu konuda usta olan Şef Peijie Zhang, hamurdan gözlerimizin önünde bir dakika içinde sadece ellerini kullanarak hiç bilmeyen birinin ancak altı ay sürekli çalışarak öğrenebildiği bir teknikle noodle yaptı. Sihir gibi bir anda noodle haline gelen hamuru seyretmek çok şaşırtıcı bir deneyim oldu.

"Yemek, bir ihtiyaç ama güzel yemekler, birer sanat eseri gibidir"

Ana yemek olarak, Feng Li Ji Qiu – Ananaslı Tavuk yemeği, yanında Çin Mutfağı'nın vazgeçilmezi, kızarmış yumurtalı ve sebzeli pilav geldi. Ananas kabuğunun içinde servis edilen Ananaslı Tavuk, önce wok'ta pişirilip, daha sonra sunum için ananas kabuğuna koyulmuş. Bu Kanton yemeği, büyük oranda ananasın etkisiyle tatlı bir yemek. Ananaslı Tavuk tatlı bir yemek olmasına rağmen, bu bizim için alışılmadık olan tatlılık hiç rahatsız edici değil. Şef Cheng Lu, şeker ve sirke tadının alındığı bu yemeğin püf noktasının tuzun oranı olduğunu belirterek, pişmiş meyvelerin de sağlık için çok faydalı olduğunun altını çizdi.

Şef Cheng "yemek yemek bir ihtiyaç ama güzel yemekler sanat eseri gibidir" ifadeleriyle, mesleğini ne kadar çok sevdiğini dile getirdi.

"Türkler, Çin Yemekleri'ni denediklerinde, çok seviyor"

Türk ziyaretçilerin genellikle, Ananaslı Tavuk, Spring Rolls adlı sebzeli Çin Böreği ve çeşitli noodle ve pilavları çok sevdiğini belirten Şef Cheng Lu, ön yargılarla gelerek Çin Mutfağı'ndan çekinenlerin, yemeklerin güzel manzarasını görüp etkilendiğini ve tatlarına baktıklarında ise çok beğendiklerini ifade etti.

Röportaj: Özlem Arıkan Serbez