Nöroloji Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Tülin Coşkun Cri TÜRK'te

Nöroloji Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Tülin Coşkun Cri TÜRK'te

RAMAZAN AYINDA BAŞ AĞRISINA DİKKAT!

Nöroloji uzmanı Yardımcı Doçent Doktor Tülin Coşkun, Cri Türk'te yayınlanan Doktorla Randevu programının konuğu oldu.

Tülin Tonkuş'un baş ağrısı ile ilgili sorularını yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Coşkun, baş ağrısının tanımını "Ağrı kelimesi beyinle çok alakalı değil. Beyin içinde ağrıyı algılayan bir reseptör yok. Beynin üstünde yer alan zarlar, kafatası, kaslar ve tendon dediğimiz yapılardan ağrıyı hissediyoruz. Mesela tümörün kendisi ağrıyı yapmaz. Belli bir boyuta gelen tümörler uyguladığı baskı sonucu ağrı yapar" şeklinde açıkladı.

Toplumda baş ağrısı şikayetlerinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Tülin Coşkun, "Neredeyse başı ağrımayan bir kişi yok. Yüzde 98 oranında görülen bir hastalık. Özellikle bu konuda insanların iyi bilgilendirilmesi gerekiyor. MR çektirip bize başvuran çok sayıda hasta var" dedi.

Baş ağrılarının çeşitli türleri olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Coşkun, birincil ve ikincil baş ağrıları olmak üzere 2 tip baş ağrısı olduğuna ve yüzde 90 oranında birincil baş ağrılarının görüldüğüne dikkat çekerek, baş ağrıların sınıflandırılmasının tedavi seçiminde önemli olduğunu söyledi.

Birincil baş ağrılarının sebeplerinin daha risksiz olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Tülin Coşkun, ikincil baş ağrılarının genellikle enfeksiyon kaynaklı ve beyin tümörü, beyin kanaması, idrar yolu enfeksiyonu gibi sebeplere bağlı olarak baş gösterdiğini belirtti.

Hangi Durumlarda Uzmana Başvurmalı?

"Baş ağrısına eşlik eden bulantı-kusma, güçsüzlük, uyuşma, epileptik nöbetler kırmızı alarm sebebidir" şeklinde konuşan Yrd. Doç. Dr. Coşkun, sürekli baş ağrısı yaşayan ancak ağrısı karakter değiştiren, ağrı kesicilere yanıt vermeyen hastlara da acil müdahale edilmesi gerektiğini ifade etti.

Hangi Tetkikler Yapılır?

Başağrısı ile başvuran hastaya hemen tetkik yapmanın doğru olmadığını çünkü hastaların yüzde 90'ının herhangi bir neden olmaksızın baş ağrısı yaşadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Tülin Coşkun, öncelikle tepeden tırnağa muayene yapıldığını ve ağrının kategorize edilmesi gerektiğini belirterek, "MR istenebilir, tomografiye bazı bölgelerde kanamadan şüphelenildiğinde başvurulur. Bazen ikincil nedenleri ekarte etmek için kan testi istenebilir" dedi. Yrd. Doç. Dr. Tülin Coşkun, EEG'nin baş ağrısında pek fazla yeri olmadığına ancak buna rağmen sık istendiğine dikkat çekerek, "ilk istenen tetkik olmamalı" şeklinde konuştu.

Baş Ağrısını Neler Tetikler?

Kişinin beslenme tarzı ve yaşam alışkanlıklarının da baş ağrısı ve migreni tetikleyebildiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Tülin Coşkun, "özellikle yıllanmış peynirler, küflü peynirler, nitrit içeren yiyecekler (işlenmiş etler), aspartat (tatlandırıcı) uzak durulması gerekir. Sıvı tüketimini ihmal etmemek, alkollü içecekler, yılanmış şaraplardan uzak durulması ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir" dedi.
Ağrı kesicinin toplumumuzda sıkça tüketilen bir medikal tedavi yöntemi olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Tülin Coşkun, kontrolsüz ağrı kesici kullanımının da baş ağrısına sebep olduğunu, örneğin; 1 ay içinde kullanılan 5 adet ağrı kesicinin rebaund etkisiyle yine baş ağrısına sebep olduğunu da belirtti.

Ramazan Ayında Baş Ağrısından Korunmak İçin…

Baş ağrısını tetikleyen faktörlerden birinin açlık ve susuzluk olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Tülin Coşkun, "Hastanın baş ağrısı dışında ikinci bir rahatsızlığı varsa oruç tutmamaları daha iyi olur. Başka bir rahatszlığı yoksa oruç tutabilir. Ama çok ciddi bir baş ağrısı yaşanmaması için bir uzmana başvurmalarını öneriyorum. Bizim sahurda veya iftarda kullanmalarını önerebileceğimiz koruyucu ilaçlarımız var, oruç tutan hastalarımız ramazanda veya iftarda bu ilaçları alabilir." dedi.