Mustafa Kekeva, 'Bergen'i CRI TÜRK'e Anlattı

Mustafa Kekeva, 'Bergen'i CRI TÜRK'e Anlattı

Allah rahmet eylesin babanız Yaşar Kekeva'nın Bergen ile tanışması nasıl oldu, bir de siz o dönem kaç yaşlarındaydınız?

Ben o dönem 16 yaşındaydım, okuyordum. Dolayısıyla ancak tatillerde ofise gidiyordum. Bergen hanımla da tanışma fırsatı buldum. Yanlış hatırlamıyorsam İzmir'de Ahmet bey vardı bir prodüktör, ilk albümü İzmir'de yapılmış, Uzelli plaktan çıkmış ancak başarılı olamamış. Sonra Ahmet bey ısrarla babamı tavsiye etmiş. Babam dinlemiş ve o albümle beraber Yaşar Plağa geçişi sağlandı. Uzelli'nin o albümü de satın alındı, üzerine Bergen ile kontrat yapılıp diğer albümler için çalışmaya başlanıldı.

Peki sizin ya da kardeşinizin hiç Bergen ile bir anınız oldu mu?

Altın plak verildi 87-88 yılında Hilton'da, o zamanlarda tanışmıştık. O dönem Japon arabaları nadir bulunuyordu, bir marka otomobil almıştı ama babam şiddetle "alma, parça bulamazsın" demişti. Stop lambası kırılmıştı arabasının, 6 ay stop lambası beklenmişti.  Bunu çok iyi hatırlıyorum.

Bergen'in Halis bey ile yaşadığı sorunlara gelelim. Yaşar bey, Bergen'in Halis bey ile yaşadığı sorunların neresinde duruyordu. Olayların ne kadarını biliyordu?

Ben bir şey bilmiyorum ama babamın her şeyi bildiğini düşünüyorum. O zamanlar kulaktan dolma İzmir'de pavyonda çalıştığı dönem Halis bey istemediği için aralarında sürtüşme olmuş ve kezzap olayı yaşanmış. Onu biliyorum sadece.

Bergen'in bir oğlu olduğu söyleniyor Vatan Hakan Sarılmışer? Bilginiz var mı doğru mu?

Bu arkadaş kimse sosyal medya üzerinden bizim şirket için de birtakım söylemlerde bulundu. Biz önemsemedik çünkü öyle bir duyumum yok. Bergen'in çocuğu olmuş olsaydı bilinirdi diye düşünüyorum.

Bergen'in vefat haberi nasıl gelmişti size, o gün neler yaşadınız?

Unkapanı'nda ofisteydim ben. Mersin'den telefon geldi. Rahmetlik babamda ofisteydi. Babam çok kötü oldu ve ilk uçakla oraya gitti. Cenaze işleriyle ilgilendi.

Bergen'in cenazesinde kimsenin olmaması ve cenazenin apar topar kaldırılması ile ilgili bilginiz var mı?

Zannediyorum babam orada 4 gün kaldı, cenaze işleriyle uğraştı. Ama neden kimse yoktu cenazede, o sorunun cevabını veremeyeceğim.

Bergen öldükten sonra albüm satışlarında eskiye nazaran bir farklılık gözlemlediniz mi?

Çok ufak bir artış oldu. İlk 6 ay içinde tüm serisi satış görmeye başladı, daha sonra eski haline döndü.

Bergen'in plaklarının geliri ne oldu, bu vesileyle annesiyle görüştünüz mü?

Bizim şirketimizden bir geliri yoktu, anlaşması fix yapıldığı için herhangi bir ödemesi yok. Diğer gelirleriyle ilgili annesi nasıl bir tutum sergiledi ben bilmiyorum. Kimse benimle irtibata geçmedi. Meslek birliği üzerinden alacakları konusunda yardımcı olabilirdik ama dediğim gibi kimse benimle irtibata geçmedi.

Babanızla da mı irtibata geçmediler?

Zaten 89 'da Bergen vefat etti, 92'de de babam rahmetlik oldu.

Sizde hiç Bergen'in yayınlanmamış kayıtları var mı?

Arşive bakmam lazım. Yani ölümünden sonra zannediyorum 2 sene sonra rahmetlik babam elimizde kalan eserlerle albüm yaptı ama onun dışında bir şey var mı, master kayıtlara bakmam lazım.

Bergen'in "Acıların Kadını" albümü çok satmıştı. O döneme ilişkin neler hatırlıyorsunuz,  o albümün çok satmasını neye bağlarsınız?

Öncelikle Bergen hanımın yorumu çok farklıydı. Kadın arabesk dalında da bir tıkanıklık vardı. Arabesk,  Bergen hanımla beraber tekrar bir parlama gösterdi. Birkaç bayan arabesk sanatçı da popüler oldu. O alanda sektörü tekrar eski rantına ulaştırdı.

Şu anda satıyor mu albümleri?

O günden bugüne kadar yılda belli bir adet satılıyor, dinleyicisi var. 87 senesinde plağı yapılmıştı "Acıların Kadını"nın ama 90 senesinde plak satışları geriledi. Son 5 senedir de tekrar plak talebi var, tekrar üretime geçildi. Şu anda tekrar "Acıların Kadını" albümünün plağı basıldı. Şu anda müzik marketlerde satılıyor.

Hayırlı olsun. Siz şu an Yaşar Plağın başındasınız değil mi?

Evet kardeşimle birlikte…

Tecrübelerinize dayanarak sormak istiyorum. Şu anda Bergen var mı piyasada ya da potansiyel olan var mı?

Şu an için yok. Zaten Bergen bir defa olur, iki defa olmaz.

Çok teşekkkür ederim yanıtlarınız için…

Ben teşekkür ederim.

RÖPORTAJ: Tülin Tonkuş