Musikiyi Cazla Buluşturan Genç Yorumcu CRI TÜRK'e Konuk Oldu

Musikiyi Cazla Buluşturan Genç Yorumcu CRI TÜRK'e Konuk Oldu

Müzik dünyasının genç ve idealist yorumcusu Yaprak Sayar,  "Caz Musikisi" adlı ilk albümüyle CRI TÜRK'te Michael Kuyucu'nun programına konuk oldu.

Sesini ilk kez Murat Bardakçı'nın HaberTürk'te yayınlanan "Tarihin Arka Odası" adlı programında duyuran ve dört yıl boyunca programda geleneksel Türk musikisi yorumları ile dikkatleri çeken, TRT TÜRK kanalında program hazırlayıp sunan İ.T.Ü. Devlet Konservatuvarı mezunu Yaprak Sayar caz ile alaturka müziğinin harmanladığı albümün hikayesini Michael Kuyucu'ya anlattı.

ABD 'de verdiği bir konser sırasında ilk kez Caz ile alaturkayı sahnede buluşturduğunu ve o günden sonra bu dinletiyi bir proje albümü olarak sunmayı düşündüğünü söyleyen Yaprak Sayar, "Caz Musikisi" adlı albümünde bir türkü ve dokuz alaturka şarkıyı Baki Duyarlar'ın düzenlemeleri eşliğinde caz formatında seslendirdi.

Soprano sesiyle ve 3 çeyrek oktavı ile çok güçlü bir ses ve yorumu olan Yaprak Sezer, Michael Kuyucu'nun programında beş şarkılık bir mini alaturka konser de verdi. Programda Çello ve Kanun eşliğinde şarkılarını seslendiren Yaprak Sayar, küçükken pop müziğe ilgi duyduğunu ama konservatuvar yıllarında musikiye olan ilgisini arttığını ve bu müziği icra etmeye karar verdiğini söylerken gençlere de Türk musikisini dinlemelerini ve ön yargılı olmamaları gerektiğini söyledi.

Erzurum'lu olduğu için "Sarı Gelin" adlı Erzurum türküsünü de albümünde seslendirdiğini söyleyen Yaprak Sayar, Michael Kuyucu'ya "Caz Musikisi" adlı albümünün Bahçeşehir Üniversitesi'nin sponsorluğunda hazırlandığını söyledi ve musikiye verdiği destekten dolayı Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel'e teşekkür etti.