“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” Sergisi

“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” Sergisi
“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” Sergisi
“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” Sergisi
“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” Sergisi
“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” Sergisi

İstanbul, ilkbaharı "Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar" adlı sergi ile karşılıyor. Çin güncel sanatı konusunda Uzman Karen Smith'in küratörlüğünü üstlendiği sergide, Çin Halk Cumhuriyeti'nin farklı bölge ve şehirlerinde yaşayan on üç sanatçının otuzu aşkın eseri sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Çarşamba akşamı düzenlenen açılış ile ziyaretçilerin karşısına çıkmaya başlayan sergi 28 Temmuz'a kadar Pera Müzesi'nde açık olacak.

"Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar" adlı sergi mürekkebin geleneksel algısının ötesine geçmeyi vurguluyor. Binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip olan geleneksel Çin kültürüne göre "mürekkep" fiziksel dünya ve mekânın bedenle olan ilişkisini anlamanın yollarının başında geliyor.

Bu köklü geleneğin farklı yorumlarına odaklanan sergide, Çin güncel sanatının on üç seçkin sanatçısı, Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang ve Zhou Fan'ın birbirinden ilginç yapıtları yer alıyor.

Sanatçılar sergide yer alan ve mürekkebin kültürel ruhunu taşıyan yapıtlarıyla manzaralar, doğal formlar, doğadan alınmış tekil veya karşılaştırmalı ögeler ve kaligrafinin rolü gibi mürekkep resminin alışılageldik konularını ele alırken, onu kültürel bir metafor, felsefi bir sistem olarak günümüze uyarlıyor ve güncel pratikleri içinde sorguluyorlar.

Sergide davetliler arasında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Chen Su, sergiden çok etkilendiğini belirterek "Burada geleneksel Çin kültürünü güncel sanatlar ile yansıtan başarılı bir sergi görüyoruz. Bence bu sergi sayesinde Türk sanatseverler ve sanatçılar Çin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulacak." dedi.

Öte yandan Türkiye ve Çin ilişkilerindeki yakınlaşmaya değinen Chen, "Türkiye ve Çin 'Bir Kuşak Bir Yol' projesi ile sadece ticaret ile diplomasi alanında değil, kültür ve sanat alanında da ortak çalışmalara imza atıyor. Bu sayede iki ülke halkları giderek yakınlaşarak kültür alışverişinde bulunuyor." diyerek iki ülke arasında yaşanan dostane ilişkilerin altını çizdi. 

BİNLERCE YILLIK SÜREÇTE MÜREKKEP RESMİNİN EVRİMİ

Uzun bir tarihsel geçmişe sahip mürekkep resmi, Çin kültüründe bir dünya görüşünü temsil eder, dünyayı algılama ve yorumlama biçimi olarak değerlendirilir. Çin mürekkep resimleri genellikle doğa soyutlamaları içerir. Yalnızca su ve mürekkebin kullanıldığı bu eserlerde tüm saflığı ile manzara, insan figürü, çiçek ve hayvanlar yer alır. Çin mürekkep resimlerinin ortaya çıkışını ve gelişimini çeşitli dönemlerde üretilen porselenler, ipek kumaşlar ile yelpazeler üzerinde de izlemek mümkün.

Haber: Mehmet Emre Öztürk