“Muharrem İnce'nin Kürt Vatandaşlarımızdan Oy Alması Çok Zor”

“Muharrem İnce'nin Kürt Vatandaşlarımızdan Oy Alması Çok Zor”

24 Haziran'da yapılacak seçimlerde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye parti tabanının destek vereceğini belirten Türkiye Gazetesi Yazarı ve CRİ TÜRK yorumcusu Cem Küçük, "İnce'nin geçmişteki söylemleri nedeniyle Anadolu'daki sağ seçmene etki etmesi zor görünüyor" dedi.

Seçim sürecinde etik kuralların önemine dikkat çeken Cem Küçük şunları söyledi:

"Muharrem İnce Kemalist, laik-seküler bir isim. Parti tabanı Muharrem İnce'yi destekleyip oy verecektir. İnce, yüzde 25'lik orandan fire vermeyecektir ancak Kürt vatandaşlarımızdan oy alması çok zor.

Muharrem İnce'nin geçmişteki söylemleri, Anadolu'daki sağ seçmeni etkilemesini zorlaştıracaktır. Muhafazakâr-Milliyetçi kesimden oy alabilir mi buna iyi bakmak gerekiyor. Batıdaki sol seçmenin bir kısmının Meral Akşener'e oy verecek olması da Muharrem İnce'yi zorlayabilir. CHP seçmeni eğer adayının arkasında durursa Muharrem İnce, Akşener'i kolaylıkla geçer. Seçim sürecinde mitinglerdeki hava oldukça önemli.

Diğer yandan seçim sürecinde etik kurallara dikkat edilmeli. İnsanlar siyaseten yarışa girer, yenilir ya da kazanırlar. Eski görüntülerle bel altı vurmak, adayların özel hayatına dair yorumlar yapmak çirkin ve art niyetlidir. Her aday görüşünü ve vaatlerini açıklayacak, bu doğal bir süreç. Bunu oylayacak olan halktır."