“Muharrem İnce, Halk Tarafından Geniş Kabul Gördü”

“Muharrem İnce, Halk Tarafından Geniş Kabul Gördü”

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığının nasıl karşılandığını ve CHP'nin seçim stratejilerini değerlendirdi. Toprak, henüz liderlerin sahaya inmediği ve toplumun seçim atmosferine girmediği bu dönemde, İnce'nin bu denli kalabalıklar tarafından dinlenmesinin, halk tarafından kabul gördüğünü gösterdiğini ifade etti. CRI TÜRK FM'de Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında Erdoğan Toprak, İnce'nin iktidar partisi olanaklarına sahip olmadığından, resmi dairelerden, okul ve benzeri yerlerden taşımalar yaparak oraları doldurmadığını vurguladı. Toprak, Muharrem İnce'nin sadece "sizi ziyarete geliyorum" şeklinde attığı bir tweet sonunda halka gittiği için bu denli kalabalık katılımın, halk tarafından kabul görmesinin kanıtı olduğunu dile getirdi.

"Toplumun Her Kesimi Aday Listelerine Yansımalıdır"

Açıklanan milletvekili aday listeleri hakkında, toplumun her kesiminin o listeye yansıması gerektiğini belirten Erdoğan Toprak şöyle devam etti; "Her yörenin kendisine göre özellikleri vardır ve belli topluluklarımız var ve hepsi orada kendilerini görmek istiyor. Mesela, İstanbul da Anadolu'nun birçok yerinden göç edip gelen vatandaşlarımızın yaşadığı bir şehirdir ve insanlar kendi yörelerinden, çok daha rahat ulaşıp, dertlerini anlatabilecekleri kişileri görmek isterler. Bunun temelinde de toplumun devlete bağımlılığını kesmemiş olmamızdan kaynaklanyor. Toplum kanun ve kurallarla, kendi ayakları üzerinde durmadığı ve merkezi otorite çok güçlü bir yapı olduğundan, sorunları çözme mekanizması bu durumda merkezi otorite, yani Ankara oluyor. Vatandaş'ın da Ankara'ya ulaşmasını sağlayabilecek tek kaynak milletvekilidir. Devletin bir sürü yetkilisi var; vali, kaymakam, emniyet müdürü, maliyecisi var ama halkın devletle bağını kurarak, dertlerini anlatacak sadece milletvekili vardır, o milletvekilinin de kendisine yakın hissedeceği biri olmasını arzu ediyor. Binlerce aday müracaat etti ama liste 600 ile sınırlı olduğundan, kırgınlıklar olması doğaldır ama duygulara yenik düşülmemesi lazım çünkü asıl önemli olan, bu seçimden Türkiye'nin nasıl çıkacağıdır.  Sonuçta şu anda Türkiye, liyakatin ve ortak aklın yok olduğu, tek adam mantığının egemen olduğu sıkıntılı bir yere doğru gidiyor. 2014'ten bugüne bu yönetim şekli var; 1 yıldır da fiilen uygulaması var ve geldiğimiz noktada ekonomide çöküntü ve halkta büyük kopuşlar var, işsizlik artmış demek ki bu yanlış bir sistem. Biz bu sistemin değişmesi gerektiğini savunuyoruz. Vatandaş iş bulmak, huzur içinde yaşamak ve dünya ile entegre  istiyorsa, bu sistemin yarattığı bu tahribata karşı CHP'ye oy vermelidir ki biz bu sistemi tekrar ortak aklın işlediği, parlamenter sisteme geri döndürelim".

"İkincil Görevimiz de Parlamentoda Çoğunluğu Elde Etmektir"

Seçimin ikinci tura kalacağını düşündüğünü belirten Erdoğan Toprak, sıfır baraj konusunda da Kılıçdaroğlu'nun başlattığı dialoga dikkat çekerek; "sağ ve sol partileri bir araya getirerek, Kemal Kılıçdaroğlu, baraj sorununu çözdü. Saadet Partisi'nin, İYİ Parti'nin, Demokrat Parti'nin baraj sorunları sıfırlandı. Dolayısıyla, CHP olarak toplumun her kesiminin parlamentoya taşınacağı oyun temsil edileceği bir birlikteliği sağladık. İkinci görevimiz de parlamentoda çoğunluğu elde etmektir ki bir tek kişinin kararları doğrultusunda kanun hükmünde kararnamelerle parlamentoyu bypass etmesi yerine, bu ülkenin temel sorunlarını çözecek kanunları çıkartacak bir parlamenter sistem için mecliste çoğunluğu elde etmek istiyoruz. İyi bir ışık görüyoruz, bu konuda çok umutluyum ve ikinci turda da bu işin biteceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.