“Mücadele Devam Edecek”

“Mücadele Devam Edecek”

Çin Çevre Koruma Bakanı Li Ganjie, bugün Çin'in başkenti Beijing'de bir basın toplantısı düzenledi. Basının yoğun ilgi gösterdiği toplantı tam iki saat sürdü. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Li Ganjie, çevre ile ilgili çalışmaları geniş biçimde anlattı.

18. Ulusal Kongre'den itibaren çevre konusunda yapılan reformlara değinen Li, Çin'in hava kirliliği ile olan ciddi mücadelesinin başlangıcının 2013 yılına dayandığını ve bugün gelinen noktada büyük ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

Çin Komünist Partisi'nin, hava kirliliğini azaltmak için aldığı kararların ardından ülkede kapsamlı yaptırımlar uygulandığını belirten Çin Çevre Koruma Bakanı Li Ganjie, uygulanan denetimler çerçevesinde ülkedeki fabrikaların yüzde 40 kadarının güvenlik denetçileri tarafından geçici olarak kapatıldığını ve 80 binden fazla fabrikanın yöneticilerine de soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Kirliliği önleme ile kontrol altına alma konusunda önemli atılımlar yapıldığını ve yeşil büyümenin etkili şekilde sürdüğünün altını çizen Li Ganjie "Ekolojik reformlar kapsamlı olarak devam edecek, çıkarılan yasalar uygulanıyor ve denetimler sürüyor" dedi.

Bakan Li, hükümet olarak denetimlerin aralıksız sürdüğüne ve çevre konusunda daha fazla çaba harcayacaklarına dikkat çekerek mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

Haber: Tuğçe Akkaş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/VCUyS9k7YOA