Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu

Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu
Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu
Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu
Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu
Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu
Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu
Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu
Moda Haftası'nda Mehtap Elaidi'nin Duygusal Koleksiyonu

İstanbul Moda Haftası devam ediyor ve Mehtap Elaidi Sonbahar-Kış 2018 koleksiyonu, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul çerçevesinde, dün gece Zorlu Performas Merkezi'nde düzenlenen defile ile sunuldu.

Defile öncesinde CRI TÜRK muhabiri Özlem Arıkan Serbez, backstage'de Mehtap Elaidi ile görüştü.

*Yeni koleksiyonunuzu bu akşamki defilede izleyeceğiz ama bu koleksiyon hakkında ne söyleyebilirsiniz? Teması nedir, bir hikayesi var mıdır?

Evet, bizim her koleksiyonumuzun bir hikayesi var. Bu koleksiyon ve defile benim için çok anlamlı ve esin kaynağımız, 90 yaşındaki bir kadın. O kadın bugün 90 yaşında ama iki senedir demansıyla yaşıyor. İlk 10-12 tasarım ile onun Moda'da geçen gençlik yıllarını ele alıyoruz, orada daha aktif, dinamik bir sosyal hayat içinde. Moda'daki çay bahçelerinde, Moda Deniz Kulübü'nde geçen bir hayat var. Sonrasında evlenip, Suudi Arabistan'a gittiği dönemi ele alıyoruz. O bölümde de renk, doku ve modellerde biraz daha olgun, dingin halini yansıtıyoruz. Son altı tasarımda ise, her gün beyaz bir sayfaya uyandığı için tamamen beyaz tasarımlarımızla bitiriyoruz.

*Sonbahar - Kış 2018 sezonunda özellikle sizin koleksiyonunuzu baz alarak, trendlerden bahsedebilir misiniz?

80'lerin etkisi hala devam ediyor, bunu ikili takımlarda görüyoruz, güçlü renkler, hacim kazanan omuzlar ki bunların hepsi bizde mevcut. Bizim için hep baharı çağrıştıran bir renk olan pembenin geri dönüşü ve kışa sızışı söz konusu, kışın dokusunu hissettiren gri kaşelerimiz var. Bunlar bizim koleksiyonumuza sızanlar ve onun haricinde birebir takip ettiğimiz bir trend yok. Ama genel olarak da biz zaten marka olarak, trendleri yakalamaya çalışan değil de trendleri sunup, herkesin kendi stilini yaratmasını istediğimiz koleksiyonlar hazırlıyoruz.

*Global moda takviminde Mercedes Benz Fashion Week İstanbul'un yerini nasıl görüyorsunuz?

Ben İstanbul'u hep alternatif bir moda merkezi olarak gördüm. Alternatif derken, bundan 50-60 sene öncesinde hikayelerini başlatmış olan dört tane moda merkezi varlıklarını sürdürüyor ve bizler burada 5-6 senedir adım adım yürüyoruz. Ben bu anlamda baktığımızda, hem Türkiye'nin tekstil sektörü olarak iddiasını ve gücünü hem de Türkiye'de yetişmekte olan çok genç bir nesil ile inanılmaz tasarım gücü olduğunu göstermesi açısından çok önemli buluyorum. Yurt dışından davet edilerek gelen satın almacılara ve basına baktığımız zaman da İstanbul Moda Haftasının herkesin merceği altında olduğunu hissediyorum, şu an için de bana bu çok değerli geliyor.

*Moda Tasarımcısı adaylarına nasıl bir yol izlemelerini tavsiye edersiniz?

Ben alaylıyım, çünkü işletme mezunuyum. Mutlaka okumalarını tavsiye ederim, çünkü ne olursa olsun, hem sektörle bir araya gelmeniz için hem de okulda alacağınız bilgileri bir vizyon haline getirebilmeniz çok önemli. Dolayısıyla okuyabiliyorlarsa okumalarını, ayrıca bir iş planlarının mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum. Tüm bunların dışında da sürekli kendilerine kültür, sanat, sosyoloji, tarih üzerine yatırım yapmaları gerekiyor. Tasarımcı markası olduğunuz zaman tek malzemeniz sizsiniz. Yılda dört koleksiyon hazırlamanız gerekiyor. Bunun için çok okumanız, film izlemeniz, açıkçası sizi diğerlerinden ne farklı kılacaksa onu yapmalısınız.

* Yükselişte olan Çin Modası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çin ile ilgili olarak, aslında Türkiye ile benzer şeyler hissediyorum. Çünkü Türkiye de çok uzun bir süre boyunca sadece üretici ülke konumunda bir markaydı, Çin de aynı şekilde yolculuğuna başladı. Ama elbette çok iyi tasarımcılar çıktığını, tasarımcı markalara ciddi yatırımlar yapıldığını biliyorum. Ayrıca Çin'in de şu anda tasarım ve tasarımcı markaları adına bir olgunlaşma dönemine girdiğini düşünüyorum. Hep birlikte takip ediyoruz.

*Peki bu koleksiyonunuzda hayatından ilham aldığınız 90 yaşındaki kadın,hayal ürünü bir kadın mı, yoksa sizin tanıdığınız biri mi?

Annem...

Röportaj: Özlem Arıkan Serbez

Video Link: https://www.youtube.com/embed/OCIJeM-mZlg