Milli Takımlar Diyetisyeni Cenk Özyılmaz: Kalori Hesabına Dikkat Etmiyorum

Milli Takımlar Diyetisyeni Cenk Özyılmaz: Kalori Hesabına Dikkat Etmiyorum

Milli Takımlarda Uzman Diyetisyen olarak görev alan Cenk Özyılmaz, iyi bir beslenme programı olmadan yapılan sporun, spor olmadan uygulanan bir beslenme programının sağlıklı sonuçlar vermeyeceğini söyledi.

Sporcu Beslenmesi üzerine yüksek lisans-doktora yapan, milli takımlarda ve farklı spor dallarındaki oyunculara bireysel danışmanlık hizmeti veren Cenk Özyılmaz "Beslenme bu işin yüzde 70'ini oluşturuyor. Beslenme, dinlenme ve fiziksel aktivenin doğru planlanması gerekiyor. Doğru beslenme, sahaya yansıyacak iyi bir performans için çok önemli." Dedi.

Uzman Diyetisyen Cenk Özyılmaz, CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın konuğu oldu.

CenkÖzyılmaz-3

"SPOR KULÜPLERİNDE DOĞRU BESLENMEYE DİKKAT EDİLMİYOR"

"Çalıştığım teknik adamlar içerisinde Fatih Terim, Ersun Yanal ve Şenol Güneş gibi isimler beslenmeye ayrı bir önem veriyor.  Ayrıca bugüne kadar çalıştığım kulüplerde görevli antrenörler beslenmenin önemini sporculara bizzat kendileri anlatıyor. Genel tabloya bakıldığında spor kulüplerinde beslenme ve diyet konusunda eksikler olduğunu düşünüyorum. 

Profesyonel sporcuların diyetisyene bakış açısı biraz olumsuz.  "Diyetisyen aç bırakır" şeklinde yanlış bir algı var. Bunun ortadan kalkması lazım. Ben bu algıyı uyguladığım beslenme programıyla sporcular arasında rekabet ortamı yaratarak kırdım.  Ayrıca futbolcularda üşengeçlik söz konusu. Birçok sporcu doğru beslenme konusunda zayıf ve çok sorguluyor.  "Ben zaten iyiyim, neden yapıyorum, iyi olduğum için bu kulüpte oynuyorum" şeklinde yaklaşım sergileyen futbolcular oluyor. Özellikle Türk futbolcularda zorlandım, yabancı futbolcular bu konuda iletişime daha açık. Beslenmenin performansa olumlu etkisini sporcunun iyi kavraması gerekiyor. 

Türkiye'de bu alanda eksikler var. Doğru beslenme konusuna az sayıda kulüpte dikkat ediliyor. Doğru beslenme, psikolojik danışmanlık, fiziksel aktivite, dil eğitimi başlıkları altında hizmet veren kulüpler var. Bu kulüpler emeklerinin karşılığını başarı olarak alacaktır.  Yurt dışındaki kulüplerde beslenme ve diyet konusu daha profesyonel bir bir anlayışla uygulanıyor.

Türkiye'de yetenekli oyuncular var. Futbol başta olmak üzere tüm dallarda başarılı sporcuların yetişmesi yapılacak büyük yatırımlarla mümkün. 

"BURAK YILMAZ DOĞRU BESLENMEYE ÖNEM VEREN BİR FUTBOLCU"

"Başarılı futbolcu Burak Yılmaz, doğru beslenme konusunda en rahat çalıştığım ve güzel sonuçlar aldığım bir isim. Verilen diyet programını istikrarlı bir şekilde uyguluyor. 

Sporcuların doğru beslenmeye önem vermeleri gerekiyor ancak arada kaçamak yapanlar oluyor. Mesela bir futbolcu Gaziantep'te oynuyorsa baklavanın dozunu kaçırabiliyor. Kızartma, hamur işi gibi besinler bazen fazla tüketilebiliyor. Bu gıdalar konusunda futbolcuya yasak koymuyorum ancak matematiksel olarak neyi ne zaman yemesi ne kadar tüketmesi gerektiğini doğru programladığımızda sorun olmuyor. İnsanların hayatından bir şeyleri kısıtlamayıp doğru zaman ve miktarda sunduğunuzda diyet programını severek uyguluyor. Her gıdayı doğru şekilde tükettiğinde formda kalabildiğini görüyor. 

İhtiyaçları besinle karşılayamadığımız durumlarda doğal takviye yapabiliyoruz. Doktor kontrolünde Omega-3 ve güç artışı sağlayacak doğal takviyeler yapıyoruz. Özellikle sezon öncesi kamplarda bunu planlayıp sezona yayıyoruz. Kas eksiği olan profesyonel sporcu yumurta, et ve süt tüketmesine rağmen yetersiz kalabiliyor. Bu durumda takviye yapıyoruz."

CenkÖzyılmaz-2

"KALORİ HESABINA DİKKAT ETMİYORUM"

"Kalori konusu ne yazık ki halk arasında yanlış biliniyor.  Düşük kalorili gıdaların sağlıklı olduğu şeklinde yanlış bir algı var.  Burada önemli olan nokta gıdanın içeriği.  100 kalorilik besin zehir gibi olabilirken, 500 kalorilik bir diğer gıda daha sağlıklı olabiliyor.

Diyet kişiye özeldir. Bir diyet programı herkes tarafından uygulanamaz. Diyet programları kişinin yaşam tarzına uygun olmalı.  Duygusal anlamda olumsuz etkilememeli hatta keyif almalı.  Ruh-Zihin-Beden düzleminde uygulanan programlar her zaman doğru sonuçlar verir.

Kısa sürelerde çok kilo verdiren diyet programları genellikle pazarlama tekniğidir. Bunlara itibar edilmemeli. 7 günde 5 kilo verdiren bir programda 8. gün o kiloyu geri alırsınız. Ayrıca aç kalarak zayıflamaya çalışmak doğru bir yöntem değil."  

Süper Lig yolculuğu Ersun Yanal ile başlayan Uzman Diyetisyen Cenk Özyılmaz, uzun süre Trabzonspor'da görev yaptı.

1 yıl Beşiktaş'ta görev alan Cenk Özyılmaz, Şenol Güneş liderliğindeki takımda şampiyonluk elde etti. Avrupa Şampiyonası boyunca A Milli Takım ile çalışmalarına devam etti.