“Mesleki Eğitim Merkezleri dünyaya örnek olabilecek proje”

“Mesleki Eğitim Merkezleri dünyaya örnek olabilecek proje”

Yakın zaman önce Çin ziyaretinden dönen Aydınlık Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Akkoç, Çin izlenimlerini Ulusal Kanal ile Aydınlık gazetesinde paylaşmış ve dikkat çekmişti.

Gazeteci Tunç Akkoç, Çin izlenimlerini CRITÜRK Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında değerlendirdi. 

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde gezi ve incelemelerde bulunduklarını söyleyen Akkoç, "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi çok ilginç bir bölge, biz Türkler için de yakın bir coğrafya. Çin Halk Cumhuriyeti'nin yüz ölçümü bakımından en büyük eyaleti konumunda. En önemli özelliği coğrafi açıdan stratejik bir konumu var, Avrasya coğrafyasının kalbi niteliğinde. Aynı zamanda Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin coğrafi açıdan da kalbi konumunda." dedi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde ilk önce başkent Urumqi'yi ziyaret ettiklerini belirten gazeteci Akkoç, 9 gün boyunca fabrikaları, sağlık merkezlerini, pazar yerlerini, cadde ve sokakları gezdiklerini belirterek "Vatandaşlarla sohbet etme fırsatı bulduk. İki nokta çok dikkatimi çekti. Birincisi, bölgenin büyük bir değişimin, dönüşümün ve kalkınmanın arifesinde olduğunu gördüm. Birçok bölge şantiye halinde. Burada çok farklı yönlerde gelişmeler bekleniyor. Ekonomik kalkınma bu noktaya yönelmiş durumda. Önümüzdeki dönemde ulaşım ve sağlık alanında da önemli yatımlar gerçekleşecek. Birkaç yıl sonrasında farklı bir Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi göreceğiz. İkincisi ise, özellikle batı medyasında Uygurlularla ilgili yer alan haberler konusuydu. 'Uygur kültürünün serbestçe yaşanmadığı' yönünde haberler yapılıyordu, bunun tam tersini gördüm. Her yer Uygur kültürüyle bezenmişti diyebilirim. Yapılan haberlerin de büyük bir yalan olduğunu gözlemledim."

Gazeteci Tunç Akkoç, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yer alan mesleki eğitim merkezlerinde yaptığı ziyarete ilişkin olarak "Bu bölgedeki mesleki eğitim merkezleri hem dünyaya hem de Türkiye'ye örnek olabilecek proje. Buralar ayrılıkçı, aşırı dinciliğe bir şekilde meyil etmiş ve pençesine düşmüş genç insanların eğitildiği, onların topluma yeniden kazandırılmasını sağlayan merkezler. Çok önemli bir model olduğunu gördük. Bu merkezler aynı zamanda ayrılıkçı, aşırı dincilik ile ilgili kaynakları kurutuyor. İnsanlar ayrılıkçı, aşırı dinci fikirlerden uzaklaşarak bilime inanıyor, hukuku öğreniyor, ulusal dili öğreniyor. Yoksulluğun en dibinden gelen insanlar bir meslek sahibi olarak bu okullardan mezun oluyorlar." diye konuştu.

Son olarak Çin ziyaretinden çok etkilendiğini ifade eden Akkoç, "Dünyanın en kalabalık ülkesi ve 56 etnik grubu bir arada yaşıyor. Ben insanların huzurlu ve mutlu olduklarını gördüm. Bunu Çinli dostlarla da paylaştım ve tebrik ettim. Bu kadar nüfusu ve farklı etnik grupları kaynaştırıp, mutlu ve huzurlu bir şekilde bir arada yaşamasını sağlamak takdire şayan bir şey." diyerek sözlerini tamamladı.