“Memur-Sen Olarak Bayramı Bu Yıl Kocaeli'de Kutlayacağız”

“Memur-Sen Olarak Bayramı Bu Yıl Kocaeli'de Kutlayacağız”

Memur-Sen İzmir İl Başkanı Ali Musa Bina, CRI Türk'te yayınlanan Manşet programında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bina, 1 Mayıs'ın emeğin ve çalışanların haklarının gündeme getirildiği bir gün olduğunu söyledi. "Emekçilerin bir araya gelip bu gündemi oluştururken bir yandan da kaynaştıkları bir bayram" diyen Memur-Sen İzmir İl Başkanı Ali Musa Bina sözlerine şöyle devam etti:

"Yıllarca ülkemizde de dünyanın birçok yerinde olduğu gibi maalesef birtakım provokasyonlara da getirilen bir bayram. Uzun zamandır ülkemizde demokratikleşmenin gelişmesi ile beraber sendikalar da tüm emekçiler de konuyu bir bayram havasında değerlendirip, eğlenerek, kaynaşarak ve tabii ki sorunlarını ülke ile dünya gündemine getirerek çözümler üretmeye çalıştıkları bir bayram olmaya başladı. Yarın da yine Türkiye'mizin bütün meydanlarında 1 Mayıs kutlamaları yapılacak. İşçisi, memuru, çalışanı ve işsiziyle tüm emekçilerin bir araya geldiği, Türkiye gündeminde tekrar Türkiye'nin çalışma koşulları, emekçilerin hakları ve işsizlik durumlarının konuşulduğu bir gün olacak. Bizler Memur-Sen olarak bu bayramı her yıl bir şehirde kutluyoruz, geçen yıl dünyanın ilk toplu sözleşmesinin yapıldığı Kütahya'da kutlamıştık, bu yıl da Kocaeli'de kutlayacağız. Memur-Sen'imize bağlı 11 farklı hizmet kolumuzun sendikaları tabii ki İzmit'te ve çevre illerde bulunan işçi grupları tüm çalışan ya da çalışmayanlar da gelecekler ve kutlayacaklar. Yarın İzmit'te öncelikle bütün çalışanları bir araya getirdiğimiz gibi onları eğlendireceğiz."

1 Mayıs dolayısıyla İzmit'te yapılacak kutlamalarda konserler ve çeşitli aktivitelerin olacağını belirten Memur-Sen İzmir İl Başkanı Ali Musa Bina sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu aktivitelerimiz içinde en önemlisi ülkemizin çalışma koşullarını tekrar gündeme getireceğiz. Malum, memurlar da işçiler de birtakım sıkıntılar yaşıyor. Sözleşmeli problemleri var, 4A-4B gibi çok fazla parçalanmış çalışma grupları var. Hepsinin farklı farklı gündemleri var ama biz şu an memurların yetkili sendikası olarak 1 milyon üyesi ile Memur-Sen olarak gerek bürokraside yapılan kamu idari kurumlarında sorunları çözmeye çalışıyoruz gerekse her yıl toplu sözleşme masasında bunları gündeme getirip çözümler ortaya koymaya çalışıyoruz. Yarın da gündem oluşturacak açıklamalarımız olacak ama hepsinden öte 1 Mayıs'ı artık ülkemizde de resmi bayram olarak kutluyoruz. Yıllarca bir bayram değildi bu, işçiler bir nevi zorlayarak bunu kutlamaya çalışıyorlardı. Öncelikle bunun bayram haline getirilmesi ve sonrasında resmi olarak tatil ilan edilmesi de çok önemliydi. Bu yüzden hükümete de teşekkür etmek lazım. Yarın 81 vilayetin meydanları rengârenk olacak. İzmir'inden Kars'ına Mardin'inden Kırklareli'sine ve tabii ki Memur-Sen olarak İzmit'e tüm çalışanları, memurları, işsizleri, emekçileri bekliyoruz. Orada hep birlikte kol kola sınıf ayrımı, mezhep ayrımı, mahalle ayrımı olmadan hep beraber bayramımızı kutlayalım. Sorunlarımızı o birliğimizin oluşturduğu güçle Türkiye gündemine taşıyalım ve iradenin devletin dikkatini çekip bunlara çözümler üretelim istiyoruz. Tüm emekçilerin, tüm çalışanların, 1 Mayıs Emek Bayramı'nın kutlu olmasını diliyorum."

"Gazetecilik, aşırı fedakârlık isteyen bir meslek"

Memur-Sen İzmir İl Başkanı Ali Musa Bina, uzun yıllar medya sektöründe çalışmış biri olarak gazetecilerin çalışma şartlarına yönelik de açıklamada bulundu. Medya sektörünün kendisini heyacanlandırdığını söyleyen Bina, 11 yıl kadar bu sektörde çalıştığını ve her mesleği yapan kişinin içinde onunla ilgili bir aşkı olması gerektiğini kaydetti.

"Bazı yetenek ve insanın fıtratı dediğimiz yaratılıştan gelen özellikler insanı sürükler. Gazetecilik de böyle bir şey" diyen Memur-Sen İzmir İl Başkanı Ali Musa Bina şöyle konuştu:

"Aşırı fedakârlık isteyen bir meslek, zamanı, tatili, bayramı, gecesi, gündüzü olmayan bir meslek. İçinizde bir aşk yoksa asla yapabileceğiniz bir meslek değil. İnsanları eğitebilirsiniz onlara çeşitli özellikler katabilirsiniz ama doğuştan var olan yetenek dediğimiz fıtratta bulunan özellikler olmadıkça fark yaratıcı sonuçlara ulaştıramazsınız. Eğer içinizde böyle bir aşk varsa siz zaten kamuoyunun sevdiği ve fark yaratan bir gazeteci olarak öndesinizdir, ortadasınızdır. Çalışma şartları, tabii ülkemiz ileriye doğru her geçen gün ekonomik olarak sosyal olarak ve demokratik olarak da belli adımlar atıyor ama daha çok yolumuz var, gazetecilik mesleği de öyle."

Meslekte yerel ve bölgesel kanalların çok fazla ayakta durabilme şansı olmadığını dile getiren Bina, İzmir'de yaşadığını ve İzmir'den çıkmış bir ulusal televizyon ya da bölgesel televizyonun olmadığına dikkat çekti. Yerel bazda bazı girişimcilerin içlerindeki istek ve heyecanla yapmaya çalıştığı televizyonculuk, radyoculuk ya da gazetecilik bulunduğunu anımsatan Memur-Sen İzmir İl Başkanı Ali Musa Bina, bunların yeterli olmadığını vurguladı.

"Neden böyle oluyor?" diyen Bina, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Bizim toplumsal kaynaşmamızla alakalı sosyal bir problemimiz var, diye düşünüyorum. Bizim biraz daha birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Medyanın halkın her şeyden önce sesi olduğunu, kamuoyunun vatandaşın doğru bilgiye zamanında ulaşabildiği kaynak olduğunu çok iyi bilmemiz lazım. Bunun bize ne faydası var, diye düşünmemek gerek. Hangi sektörde olursak olalım, ister ticaretle uğraşalım ister memur olalım ister işçi olalım medya halkın gözüdür, kulağıdır, beynidir. Oradan gelen bilgilerle beslenir ve biraz da hayatımızı ona göre şekillendiririz. Gazeteciliğin de sağlıklı yapılabilmesi için birilerine muhtaç olmadan ve göbek bağı bulunmadan çalışabilmesi için bu sektörün de ciddi anlamda hem yasal hem de toplumsal olarak desteklenmesi lazım. Böylesi zor koşulları gerçekten herkesin kaldıramayacağı hiç izninin, bayramının, tatilinin olmadığı bir meslekte çalışan insanları ben sadece imrenerek izliyorum. Kendim ulaşamadım belki zirveye, uğraştım, didindim. Çok güzel kardeşlerimi yetiştirdim, şimdi onları ulusal kanallarda izleyerek, dinleyerek kendimi mutlu hissediyorum. Hepinizin tabii ki sizlerin de bayramı. Sizler de emekçsiniz 1 Mayıs'ınızı kutluyorum, medya sektöründe çalışan gazeteci arkadaşlarımın da hepsine en kalbi kalbi duygularımla selamlarımı iletiyorum. Bu zor meslekten asla vazgeçmesinler, yollarına devam etsinler. Biz her zaman onların yanındayız."